Negociačné kapitoly sú asi najdôležitejšou, najzložitejšou a najzdĺhavejšou súčasťou prístupových rokovaní. Ak chce totiž európsky štát vstúpiť do Európskej únie a stať sa jej členom, musí splniť niekoľko podmienok. Ak je takýto štát demokratický a uznáva hodnoty Európskej únie, stáva sa kandidátskou krajinou a začínajú sa dôležité a ťažké rokovania.
Legislatíva tohto štátu sa musí prispôsobiť európskym zákonom alebo tzv. acquis communautaire. Štát musí teda uskutočniť množstvo reforiem a zmien vo vlastných zákonoch. Neraz sú vyjednávania zdĺhavé a ťažké, keďže často ide o zložité témy a oblasti práva. Aby sa celý proces zjednodušil a sprehľadnil, vytvorili sa tzv. negociačné kapitoly.
Tie predstavujú jednotlivé oblasti práva, ktoré je nutné s kandidátskou krajinou prerokovať a zosúladiť. Slovensko vo svojich prístupových rokovaniach postupne otváralo a zatváralo 31 kapitol, rovnako ako ostatné krajiny, ktoré vstúpili do EÚ v roku 2004. Naša krajina navyše prešla celým procesom v oveľa kratšom čase, keďže získala kandidátsky status neskôr ako ostatné štáty, ktoré vstúpili do EÚ spolu s nami v roku 2004.
Chorvátsko, na rozdiel od nás, už čelilo 35 kapitolám. Rovnako je to aj v rokovaniach s terajšími kandidátskymi krajinami Srbskom, Čiernou Horou či Tureckom. Počet kapitol sa zvýšil, keďže tie náročnejšie sa rozdelili, aby sa rokovania sprehľadnili a zjednodušili. Prvé kapitoly predstavujú tri základné slobody, na ktorých je založený voľný trh EU, a to voľný pohyb tovarov, osôb a kapitálu.
Ďalej sa rokuje o oblastiach obchodného práva, práva duševného vlastníctva či finančných službách. Dôležitá je aj oblasť poľnohospodárstva, rybolovu, energetiky a dopravy. Kapitoly však zahŕňajú aj životné prostredie, ochranu spotrebiteľov, vzdelávanie, vedu a kultúru. Ide o komplexný a podrobný zoznam, na ktorom vidíme, že právo Európskej únie dnes už pokrýva skoro každú oblasť a skutočne ovplyvňuje náš každodenný život.
Európska úniaReuters
StoryEditor