"Chcem zdôrazniť ak má Slovensko takto pokračovať ďalej, bude to mať veľmi vážne následky. Asi niet osoby, ktorá by uverila, že niekto v kufríkoch priniesol 12 miliónov v hotovosti." Prezident reagoval v prejave v parlamente na kauzu BašternákTASR/M. Baumann
StoryEditor

Kiska požiadal poslancov, aby zvážili napravenie Mečiarových amnestií

21.11.2016, 10:42
Autor:
TASRTASR

Prezident SR Andrej Kiska požiadal poslancov Národnej rady (NR) SR o vecnú a ústretovú diskusiu o možnosti zrušiť rozhodnutia o takzvaných Mečiarových amnestiách. Informoval o tom dnes poradca prezidenta pre komunikáciu Roman Krpelan.

Amnestie sú opäť v parlamente

Parlament sa bude návrhom na zrušenie Mečiarových amnestií zaoberať na nadchádzajúcej schôdzi. Zrušenie navrhuje opozícia na čele s Jánom Budajom (OĽaNO-NOVA).

Ide o ústavný zákon, takže je potrebná podpora aspoň 90 poslancov. Aby návrh prešiel musela by sa spojiť opozícia s koalíciou.

"Nedávny odchod prezidenta SR Michala Kováča nám všetkým pripomenul politický a osobný zápas o budúcnosť Slovenska, ktorý viedol s vtedajšou vládnou mocou. Pripomenul nám obete tohto boja a nevyriešený dlh, ktorý ako krajina máme," zdôraznil prezident, ktorý sa na poslancov obrátil listom.

Hlava štátu poukázala, že amnestované a nepotrestané boli "také závažné zločiny, ako zavlečenie syna prezidenta SR a vražda občana nášho štátu zosnovaná a vykonaná štátnym aparátom". Rovnako podľa prezidenta zostalo nepotrestané "pošliapanie ústavného práva občanov zúčastniť sa na referende".

Kiska: Musíme odstrániť nespravodlivosť

Podľa Kisku je potrebné ústavne vytvoriť predpoklady, aby sa nebránilo potrestaniu zločincov "a aby sme mohli obete ich zločinov účinne odškodniť".

Prezident SR nemá právo ústavodarnej a zákonodarnej iniciatívy. Nemôže ani svojimi rozhodnutiami udelené amnestie spätne zrušiť.

"Cítim však povinnosť požiadať vás aspoň takouto formou, aby ste ako priamo volení reprezentanti občanov v našom jedinom ústavodarnom orgáne zvážili možnosť otvoriť v tejto veci cestu k potrestaniu zločinu, náprave krívd a odstráneniu nespravodlivosti," uviedol prezident Kiska. Zdôraznil, že to "dlhujeme sami sebe, právnemu štátu, úsiliu obnoviť dôveru v spravodlivosť v našej krajine".

O zrušenie amnestií sa neúspešne roky pokúšalo KDH, ktoré malo podporu v opozícii. Chýbala však podpora vládneho Smeru-SD. Jeho predseda Robert Fico síce tvrdí, že tieto amnestie sú amorálne, sú však podľa neho z právneho hľadiska nezrušiteľné.

Pokusy o zrušenie amnestií prichádzajú opäť. Fico si naďalej myslí, že ich zrušenie Národnou radou SR nemožno právne akceptovať. Smer-SD je však podľa neho ochotný podporiť ich morálne odsúdenie prostredníctvom deklarácie.

01 - Modified: 2024-11-21 22:48:42 - Feat.: - Title: Opozičným kandidátom na poľského prezidenta má byť šéf Inštitútu národnej pamäti, tvrdia médiá 02 - Modified: 2024-11-16 11:57:35 - Feat.: - Title: Europoslancom sa podarilo vyrokovať vyšší rozpočet Únie na rok 2025, viac pôjde aj na humanitárnu pomoc 03 - Modified: 2024-11-16 09:25:18 - Feat.: - Title: Clá, ktorými Trump pohrozil, pripravia Čechov o desiatky tisíc korún ročne 04 - Modified: 2024-11-14 17:38:27 - Feat.: - Title: Investície do ozbrojených síl sú nevyhnutnosťou, povedal Pellegrini. Podporuje modernizáciu, chce využiť fondy 05 - Modified: 2024-11-11 17:04:14 - Feat.: - Title: Vstup Korčoka do PS nezostane bez následkov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
22. november 2024 03:23