Rokovací poriadok Národnej rady SR koalícia nezmenila v dôsledku súčasnej situácie, ale preto, ako sa môže zvrtnúť. V rozhovore pre TASR to povedal predseda Mosta-Híd a podpredseda NR SR Béla Bugár.
Na výhrady opozície ohľadom obmedzovania slobody prejavu odpovedá, že aj sloboda prejavu musí mať mantinely.
"Sloboda prejavu je vnímaná aj tak, ako sme to videli. Že pri podozrení z hajlovania sa skúma uhol, pod akým drží daný človek ruku. Musíte mať nejaké mantinely aj v prípade slobody prejavu. Lebo ak sloboda prejavu je, že sa budeme vyhrážať niekomu napríklad len pre jeho národnosť, tak to pre mňa sloboda prejavu už nie je," uviedol.
Ani poslanci opozície a pozorovatelia podľa Bugára nechápu, prečo je dôležité meniť rokovací poriadok. "My sme v prvom rokovacom poriadku mali zakázané čo i len nosiť mobilné telefóny do rokovacej sály. Vonku boli skrine, kde sa dali odložiť. Potom sme si zvykli na mobily v pléne, lebo poslanci netelefonovali, tak sa to uvoľnilo. Ale aj v minulom volebnom období bolo treba stále poslancov upozorňovať, aby netelefonovali v sále a ja to robím aj teraz. Rokovací poriadok nemeníme len kvôli tomu, aká je momentálne situácia, ale aj kvôli tomu, ako sa môže situácia zvrtnúť," priblížil.
Na otázku, ako by sa mohla situácia zvrhnúť, odpovedal príkladom s lídrom OĽaNO-NOVA Igorom Matovičom. "Matovič vypíše na bilbordy hocičo napríklad o Bašternákovi. Čo keď niekto z koalície sa naježí a vypíše na bilbord s jeho tvárou, že ponúkli mi 20 miliónov, ak padne vláda Ivety Radičovej, rok nato padla a moja manželka má na účte 17 miliónov. Či je to pravda, alebo nie, to je jedno, začne sa vojna a budeme vyzerať v Národnej rade ako na ceste oblepenej bilbordmi," poznamenal.
Napriek zhoršeným koalično-opozičným vzťahom sa podľa Bugára ešte takáto vojna nezačala. "Ešte som naraz nevidel takéto bilbordy, plagátiky, že by strany na seba v kuse ukazovali. Ešte nie, ale môže sa to stať. Preto sme potrebovali takýmto spôsobom myslieť aj na to, čo sa môže stať," uzavrel.