Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý na sociálnej sieti poukázal, že udeľovanie vojenských hodností zo strany ministrov obrany nie je len papalášske, ale aj protizákonné.
Beblavý hovorí o minimálne dvoch prípadoch, kedy mal byť porušený zákon.
"Už dosť sa pohovorilo o tom, aké je samorozdávanie dôstojníckych funkcií stranami SMER a SNS hrozná sedláčina. Zatiaľ však nezaznelo, že minimálne v dvoch prípadoch to bolo protizákonné."
Beblavý hovorí o bývalom šéfovi parlamentu Pavlovi Paškovi (Smer-SD) a bývalom ministrovi pôdohospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi taktiež zo Smeru.
Obaja sa 1. marca 2016 stali plukovníkmi rozhodnutím svojho straníckeho pobratima a vtedajšieho ministra obrany Martina Glváča, tvrdí Beblavý.
Paška mal vtedy 58 rokov, Jahnátek o tri roky viac. Poslanec tvrdí, že podľa zákona č. 570/2005 Z.z. o brannej povinnosti to však jednoducho nebolo možné.
"§ 21 tohto zákona hovorí, že vojaka v zálohe môže mimoriadne povýšiť minister obrany (okrem generálskych hodností, kde to môže urobiť len prezident). Podľa §7 tohto istého zákona však „branná povinnosť zaniká... 31. decembra kalendárneho roka, v ktorom dovŕšil 55 rokov veku," píše Beblavý.
Dodáva, že zákon pozná len dve možné výnimky. Tie sa však vzťahujú len na ľudí, ktorý sú v danom čase buď profesionálnymi vojakmi alebo v rámci mimoriadnej či alternatívnej služby.
Podľa tohto zákona už ani jeden z nich nie je vojakom v zálohe a preto ich nebolo možné povýšiť. „A tak minister Glváč sa nielen choval v duchu najhoršieho papalášizmu, ale aj porušil zákon. V tomto prípade môže konať prokuratúra a žiadať zrušenie protizákonného rozhodnutia."
Kauza okolo vojenských hodností udeľovaných politikom vznikla cez týždeň po tom, ako sa prevalila informácia, že šéfa parlamentu Andreja Danka povýšil jeho minister obrany Peter Gajdoš o osem miest - z desiatnika na kapitána.