Sporný paragraf „trišesťtrojka“, ktorý dostal na slobodu Vladimíra Pčolinského a pomohol Zoroslavovi Kollárovi či Jaroslavovi Haščákovi, v minulosti vyriešil problém napríklad Gáborovi Grendelovi. Podľa stanoviska Generálnej prokuratúry pre HN je jeho použitie pomerne časté. Koalícia sa však napokon rozhodla pravidlá pozmeniť tak, aby nebol zneužívaný.
Ročne stovky podnetov
Hovorca Generálnej prokuratúry Dalibor Skladan pre HN potvrdil, že toľko medializovaný odsek sa používa od roku 2006. A hoci aktuálne rozprúdil politickú diskusiu, na stole jeho šéfa sa objaví v priemere aj 500-krát za rok. Ide o to, že paragraf 363 Trestného poriadku dáva právomoc zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta v prípravnom konaní, ak bol ním porušený zákon.
Dalibor Skladan priblížil, že v minulom roku takto zasiahli do 523 trestných vecí. Rok predtým ich bolo 457, v ktorých obvinení či poškodení považovali rozhodnutia za nezákonné a žiadali ich odvolať. „Generálny prokurátor v roku 2020 zrušil 85 právoplatných uznesení a rok predtým ich bolo 88,“ dodal hovorca. Najviac podnetov im prišlo pred piatimi rokmi, a to až 608, z toho odvolaných 92 prípadov. Najviac ich bolo anulovaných v roku 2012, a to presne 104.
Čižnár pomohol Grendelovi
Na medializovaný paragraf, ktorý umožňuje generálnemu prokurátorovi zmiesť zo stola aj závažné kauzy, sa aktuálne valí kritika z každej strany. Tému otvorili rozhodnutia Generálnej prokuratúry, ktorá koncom augusta zrušila na základe tohto odseku obvinenia bývalému riaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému, podnikateľovi Zoroslavovi Kollárovi, finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi, bývalému riadite...
Zostáva vám 85% na dočítanie.