Keby volili iba ľudia, ktorí používajú Facebook, parlamentná zostava by sa poriadne pomiešala. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO, ktorý porovnáva preferencie ľudí aktívnych na sociálnych sieťach a tých, ktorí ich nepoužívajú.
Vo "facebookovských" voľbách by si víťazstvo vybojovala strana Richarda Sulíka a v súčasnosti najsilnejšiu stranu Smer by odsunula na druhé miesto.
Práve Smer zaznamenáva najväčší rozdiel v prospech ľudí bez sociálnej siete. Facebookovských voličov má presnú polovicu oproti tým, ktorí ho nepoužívajú. V predošlom januárovom prieskume agentúry AKO získal Smer 27,7 percenta hlasov. Zisk na Facebooku tak predstavuje pád o viac ako deväť percent a teda vyše tretinu voličov.
Naopak, Facebook najviac pomáha strane Mariana Kotlebu. Z voličov so sociálnou sieťou by ho volilo 16 percent opýtaných. Keby ale hlasovali iba ľudia, ktorí Facebook nepoužívajú, získala by ĽSNS iba šesť percent hlasov.
Najväčšia sociálna sieť by do parlamentu posunula osem strán, teda zostavu súčasnú zostavu plus KDH. Bez Facebooku by bol parlament zostavený zo siedmich strán. Cez päťpercentnú hranicu by sa nedostal Boris Kollár a nahradilo by ho hnutie KDH pod vedením Alojza Hlinu.
Za používateľov sa v prieskume pokladali takí, ktorí uviedli, že sú na Facebooku aspoň jedenkrát za týždeň. Za nepoužívateľov sa pokladali takí, ktorí ho nepoužívajú, alebo sú na ňom zriedkavejšie ako jedenkrát za týždeň.
Výskum bol realizovaný telefonickou metódou na vzorke 1000 respondentov. Vzorka je reprezentatívna v parametroch vek, pohlavie, vzdelanie, kraj a národnosť.