Strana maďarskej komunity (SMK) vníma podľa europoslanca Pála Csákyho súčasnú vládnu koalíciu, vrátane pôsobenia Mosta–Híd, kriticky.
„SMK tejto vládnej koalícii nefandí, boli by sme radi, keby čím skôr skončila,“ vyhlásil Csáky v TABLET.TV.
Csáky: Máme výhrady k tejto koalícii
Slová lídra Mosta–Híd Bélu Bugára, podľa ktorého môžu byť nadchádzajúce regionálne voľby testom spolupráce medzi Mostom–Híd a SMK, považuje Csáky za nezmyselné.
„Politická strana, samozrejme, nesmie byť izolovaná. Spolupráca je potrebná na úrovni každej župy, celoštátnej úrovni alebo úrovni miest. Ale musíme si jasne povedať, o čom tá spolupráca je. A musia to byť len technické veci,“ povedal.
„My máme veľké výhrady k zloženiu tejto vládnej koalície. K jej praktikám a machináciám. Nechceme podporiť vystúpenia pána Bugára, ktorými obhajuje pána Kaliňáka. Myslíme si, že strana Most–Híd je strana biznisu, aj politického biznisu,“ zdôraznil Csáky.
„SMK nechce ísť do korupčnej žumpy. Nerobme si ilúziu, že sme na tom s korupciou dobre. Tvárime sa, že všetko je v poriadku a v pozadí idú nekalé procesy, biznisy a korupcia. To by sme nemali tolerovať. Kto zo slovenských politikov sedí vo väzení kvôli korupcii?“ opýtal sa.
"Pôvodne to bol Dzurindov návrh"
Rozhodnutie parlamentu zmeniť dvojkolovú voľbu predsedov VÚC na jednokolovú Csáky schvaľuje, rovnako ako spojenie termínov komunálnych a regionálnych volieb od roku 2022.
„Pripomínam, že to bol pôvodne návrh Dzurindovej vlády. Len vtedy SDĽ odskočila od dohody a spolu s HZDS a SNS presadili dvojkolové riešenie,“ povedal.
„Ako perlička – vystúpil vtedy pán František Mikloško za KDH a povedal, že hovoril s pánom arcibiskupom v Nitre. Pán arcibiskup vraj povedal, že si nepraje, aby sa pozeral z okna na maďarského župana v Nitre,“ spomína europoslanec.
Dodáva, že systém vyšších územných celkov (VÚC) nebol nakreslený dobre a dôvodom bola podľa Csákyho opäť snaha obmedziť možnosti politikov maďarskej národnosti.
„Pozrite sa, Žitný ostrov je rozdelený do troch žúp. Je to nezmysel a hanba. My sme navrhli Komárňanskú župu, neprešlo to. Tak sme ponúkli kompromis v podobe dvanástich regiónov, čo by boli organické župy a ľudia by k nim mali vzťah. Nepresadilo sa to,“ povedal.
Napriek tomu sa nestotožňuje s návrhom nezávislého poslanca Miroslava Beblavého VÚC úplne zrušiť.
„Pán poslanec asi vie, že je to nezmysel. Povedal to len kvôli tomu, aby sme aj my tu hovorili o ňom. Máme aj iné a možno vážnejšie témy. Principiálne by bolo nesprávne rušiť župy a regióny,“ povedal Csáky.
Csáky reagoval na dianie v Europarlamente
Csáky v diskusii komentoval aj aktuálne dianie v Európskom parlamente, ktorý má od januára nového predsedu, nominanta Európskej ľudovej strany (EPP) Antonia Tajaniho. Na poste vystriedal socialistu Martina Schulza.
Keďže predsedom Európskej komisie je Jean–Claude Juncker a Európskej rady Donald Tusk (obaja z EPP), majú v tejto chvíli ľudovci pod kontrolou všetky tri európske najvyššie funkcie.
„Európska ľudová strana je najsilnejšou stranou v Európskom parlamente, ale nemáme absolútnu väčšinu. Ide o výsledok komplikovaných dohôd, formálne ide o tri nezávislé funkcie,“ poznamenal Csáky. „Osobne by som nemal nič proti tomu, aby niektorú z funkcií zastával člen inej politickej strany. Ostáva ešte otvorená otázka pána Tuska. Budú o tom rozhodovať členovia rady, teda premiéri a prezidenti. Každý má právo navrhnúť kohokoľvek, ale zároveň má každá krajina právo veta,“ dodal.
Ľudovci a socialisti mali pôvodne v Európskom parlamente dohodu, ktorá sa skončila práve v januári. „Dohoda nebola vypovedaná EPP, ale socialistami.
Existovala písomná dohoda z roku 2014, že v prvej polovici volebného obdobia bude predsedom EP socialista a v druhej ľudovec. My sme tú dohodu rešpektovali. Ale šéf frakcie socialistov, pán Pittella, zohral nie veľmi šťastnú hru. Niektorí hovoria, že bol trochu urazený už v roku 2014, keď sa na tento post nedostal on, ale pán Schulz,“ reagoval Csáky.