TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Vláda schválila skrátenie volebného moratória aj ďalšie zmeny týkajúce sa volieb

16.09.2021, 11:42
Autor:
TASRTASR
Novela zavádza, že orgány verejného zdravotníctva na účely vyznačenia prekážky práva voliť sú povinné oznámiť príslušnej obci údaje o voličovi, ktorému sa zákonom ustanovilo obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia.

Predvolebné prieskumy by mohli byť zverejňované aj tri dni pred voľbami. Skrátenie tzv. volebného moratória na 48 hodín pred dňom hlasovania vyplýva z návrhu novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý vo štvrtok schválila vláda.

V zákone sa takisto upravuje paragraf, týkajúci sa prekážky práva voliť, po novom paragraf ustanovuje, že "prekážkou práva voliť je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia, ak osobitný zákon v čase pandémie neustanoví inak".

Novela tiež zavádza, že orgány verejného zdravotníctva na účely vyznačenia prekážky práva voliť sú povinné oznámiť príslušnej obci údaje o voličovi, ktorému sa zákonom ustanovilo obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia.

Legislatívne úpravy, ktoré predložilo Ministerstvo vnútra, reagujú i na podmienky, ktoré nastanú v roku 2022 pri spojení termínu volieb do orgánov samosprávnych krajov i miest a obcí, rovnako tak do návrhov zmien implementujú poznatky z aplikačnej praxe.

Novela zákona zavádza nárok na odmenu pre členov každej volebnej komisie. Všetky volebné komisie, vrátane okrskových budú mať povinnosť zasielať zápisnicu o výsledku volieb elektronicky a písomné vyhotovenie podpísané členmi volebnej komisie doručiť obci, resp. úradu samosprávneho kraja v určenej lehote až po voľbách. Obce budú mať povinnosť vo všetkých volebných miestnostiach zabezpečiť internetové pripojenie.

Podľa novelizovaného zákona sa tiež v dvoch najväčších slovenských mestách – Bratislave a Košiciach zvýši minimálny počet členov okrskových volebných komisií na sedem. Pre obce, v ktorej žije zákonom stanovený minimálny podiel príslušníkov národnostnej menšiny, vyplýva z novely povinnosť zverejniť informáciu o vytvorení volebných okrskov a určení volebných miestností aj v menšinovom jazyku.

Kontrola transparentnosti vedenia volebnej kampane má prejsť z dôvodu hospodárnosti a zvýšenia efektívnosti z ministerstva vnútra na okresné úrady. Politické strany či koalície politických strán a hnutí by mali po novom niesť objektívnu zodpovednosť za vedenie volebnej kampane svojich kandidátov.

Politické strany budú môcť v prípade volieb do orgánov samosprávnych krajov a miest a obcí, ktoré sa budú konať v jeden deň, vynaložiť na volebnú kampaň najviac 1,5 milióna eur. Ak sa nebudú konať v rovnaký deň a rovnakom čase, limit je 750.000 eur.

Banky budú po novom povinné zriadiť tzv. transparentný účet, ak o to kandidujúci subjekt, ktorý má takúto povinnosť, požiada. Ministerstvo vnútra bude mať tiež možnosť identifikovať darcu finančných prostriedkov.
Novela má platiť od začiatku roka 2022.

01 - Modified: 2024-12-20 14:00:05 - Feat.: - Title: Budeme kontrolovať vládu, či plní konkrétne kroky z dohody. Teraz má šancu sa ukázať, tvrdí Visolajský 02 - Modified: 2024-12-20 13:18:11 - Feat.: - Title: Zdravotníctvo je stále v ohrození života. Fico ho nesmie ďalej ignorovať, reaguje Dvořák z PS 03 - Modified: 2024-12-20 12:15:45 - Feat.: - Title: Vyjadrenia po rokovaní vlády o situácii v zdravotníctve 04 - Modified: 2024-12-18 20:16:52 - Feat.: - Title: Bývalého šéfa sýrskych provládnych milícií v Nemecku odsúdili na 10 rokov väzenia 05 - Modified: 2024-12-18 11:06:27 - Feat.: - Title: Vláda schválila národný implementačný plán k reforme migračnej politiky. Zapracované boli aj výhrady EÚ
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
22. december 2024 19:04