Dnes si pripomíname 78. výročie vzniku Slovenského štátu. Hoci sa ho jeho priaznivci snažia prezentovať ako vyvrcholenie národných snáh Slovákov o nezávislosť, išlo skôr o politický kalkul jedného z najbrutálnejších diktátorov dejín Adolfa Hitlera, ktorého cieľom bolo definitívne rozbiť Československo.
Führer si do Berlína pozval 13. marca 1939 vplyvného slovenského politika a kňaza Jozefa Tisa. "Otázka stojí tak, či Slovensko chce žiť vlastným životom, alebo nie," povedal Hitler Tisovi. "Ide už nie o dni, ale o hodiny," tlačil nacistický vodca.
Tlak ešte vystupňoval nemecký minister zahraničia Joachim von Ribbentrop, ktorý sa do ich rozhovoru zapojil. Hitlerovi podal čerstvú správu o presunoch maďarských vojsk pri slovenskej hranici. Hitler ho Tisovi prečítal a vyjadril nádej, že sa Slovensko skoro a jasne rozhodne.
Tiso sa Hitlerovi poďakoval, no na mieste nič nepodpísal a odcestoval do Bratislavy, kde 14. marca predstúpil pred Slovenský snem. Tiso podal podrobnú správu o rokovaní s Hitlerom a zdôraznil, že sa musí postupovať bleskovo, ináč dôjde k obsadeniu Slovenska Maďarskom. Pod týmto tlakom Slovenský snem prijal uznesenie o vyhlásení samostatnosti.
Takto sa rodil Slovenský štát, ktorého existencia je najkontroverznejšou etapou dejín slovenského národa. Aj preto sa o tomto období traduje veľa mýtov, o piatich z nich si prečítajte v galérii:
Pozrite si aj dobové zábery ukazujúce obdobie vzniku Slovenského štátu, ktoré sa nesú v propagandistickom duchu: