Keď šéf ĽSNS Marian Kotleba daroval 14. marca trom rodinám s hendikepovanými deťmi šeky so sumou 1488 eur, vyvolalo to pohoršenie a podozrenie z úmyselného použitia nacistickej symboliky. U Kotlebovcov však nejde o žiadnu novinku.
Zaujímavé akcie
Predseda opozičnej strany si spolu s mladšími bratmi – poslancom Martinom a Marekom – založil internetový obchod na živnosť Mgr. Marian Kotleba – KKK – anglická móda, ktorá vznikla 1. augusta 2006. Kotlebovci tvrdili, že KKK predstavuje skratku z priezvisk troch bratov. Faktom však je, že ide aj o skratku známej rasistickej organizácie v USA Ku Klux Klan.
V obchode sa predávalo značkové oblečenie, ktoré obľubujú pravicoví extrémisti, ako napríklad Thor Steinar, Eighty-eight či A.C.A.B. V júli 2011 dostal Marek Kotleba pokutu 500 eur, pretože v obchode predával oblečenie so symbolmi nacizmu. Tvrdil vtedy, že tieto symboly nepoznal.
Obchod však ponúkal aj zaujímavé akcie. Písal o nich portál aktuálne.sk v decembri 2007. Pri nákupe nad sumu 8818 korún dostal zákazník teleskopický obušok. Slovenskej pospolitosti a banskobystrickým policajtom mala byť ponúknutá zľava 8,8 percent. Obchod Kotlebovcov mal ponúkať aj akciu 1488. Osoba, ktorá nakúpila tovar nad túto sumu, dostala sprej so slzným plynom k tomu.
Symboly späté s neonacistickou scénou
Čísla 14 , 18 a 88 sú úzko späté s neonacistickou scénou. Číslo 14 je odkaz na štrnásť slov predstaviteľa "White Supremacy", hnutia presadzujúceho nadradenosť bielej rasy Davida Laneho. Preložené z angličtiny znamenajú "Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť našich bielych detí."
Číslo 88 odkazuje na ôsme písmeno abecedy, H. Viaže sa na nacistický pozdrav Heil Hitler. A číslo 18 symbolizuje iniciálky nacistického vodcu Adolfa Hitlera.
Priaznivci ideológie Adolfa Hitlera sa k symbolom ako 14, 18 či 88 uchyľujú z dôvodu, že propagácia nacizmu je na Slovensku trestná.
Kotlebovi hrozí problém
Kotleba navyše kvôli tejto živnosti môže mať problém aj v parlamente. Z internetového výpisu zo živnostenského registra vyplýva, že si živnosť zrušil k 21. februáru 2017. Upozornil na to Denník N.
Ako poslanec ju zo zákona musel zrušiť do 30 dní od získania mandátu, čiže do konca apríla 2016. Z výpisu však nie je známe, či bola Kotlebova živnosť do zrušenia pozastavená. V prípade, že nie, mohol šéf ĽSNS porušiť zákon o konflikte záujmov verejných funkcionárov.
Šéf výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Martin Poliačik zo SaS pre Denník N povedal, že prípad preveria. Zároveň pripomenul, že ide o rovnaký prípad ako u šéfa OĽaNO Igora Matoviča. Kotlebovi by tak hrozila pokuta šiestich poslaneckých platov.
Dôvodom pokuty pre šéfa OĽaNO bolo, že Matovič ako poslanec nemal v roku 2013 na 21 dní pozastavenú svoju živnosť. Pokuta bola vo výške takmer 12-tisíc eur.
Pozrite si aj reakcie poslancov na sumu 1488, ktorú Kotleba daroval rodinám s postihnutými deťmi: