TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Vládni poslanci mali veľmi zaostalý postoj. Porušovali práva ľudí, vyhlásila Dubovcová

22.03.2017, 13:03
Autor:
TASRTASR
Slovensko je podľa jej slov v určitých veciach ešte v plienkach.

Verejný ochranca je povinný prinášať zistenia o porušeniach základných práv, preto je zriadený. Robí takto zrkadlo výkonnej moci. V Národnej rade SR to dnes pripomenula dosluhujúca verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová, ktorú si neraz vládni poslanci v minulosti ani nevypočuli a jej mimoriadne správy nezvali na vedomie. Tento postoj považuje ombudsmanka za zaostalý. Dnes plénum správu o jej činnosti vzalo na vedomie.

"V demokraciách to nebýva zvykom"

"Mnohým by som odporúčala, aby si prečítali Ústavu SR s porozumením. Vládni poslanci si zatvárali oči pred kritikou ich vlády, čím vlastne porušovali práva ľudí. Toto je ešte veľmi zaostalý postoj, v demokraciách to nebýva zvykom," povedala Dubovcová novinárom.

V demokratických štátoch sa podľa jej slov považuje za samozrejmosť, že pokiaľ verejný ochranca práv nájde zistenia, že štát porušuje základné práva ľudí, tak štát sa snaží o nápravu. "A nie zamiesť to pod koberec," doplnila.

Slovensko je podľa jej slov v určitých veciach ešte v plienkach. Dubovcová pripomenula, že vládna väčšina v minulom období (Smer-SD) nebrala na vedomie jej správy, neprijímali opatrenia. "Stavali sa k tomu, ako keby neexistovalo porušovanie základných práv. Nebol to konštruktívny prístup a je na čase, aby sa od neho upustilo," poznamenala.

Oceňuje istú zmenu v tomto volebnom období, kedy Smer-SD nevládne sám, ale v koalícii. "Súčasný predseda Národnej rady dodržiava zákon. To znamená, že pokiaľ verejný ochranca práv predloží niečo Národnej rade, ktorá je jeho partnerský orgán, tak sa to predkladá všetkým výborom aj do pléna Národnej rady," vysvetlila.

Treba riešiť používanie policajnej sily

Dubovcová sa nazdáva, že aj po jej skončení vo funkcii bude musieť Slovensko prijať opatrenia a odstrániť porušenia práv ľudí, na ktoré upozorňovala. Medzi prvými je podľa nej treba riešiť používanie policajnej sily. "Často je používaná buď tak, že na to nie je zo zákona dôvod, ale aj v prípade, že tento dôvod je, tak často sú používané neprimerané prostriedky," uviedla s tým, že vyriešiť treba aj nezávislosť vyšetrovania policajných zásahov.

"Ďalšia veľká oblasť je sociálnoprávna ochrana detí. Verejný ochranca práv nachádza veľké porušovania všade. Úplne neprijateľná je diskriminácia vo vzdelávaní," doplnila Dubovcová. Jej nástupkyňa Mária Patakyová, ktorú nominovala koalícia, sa podľa Dubovcovej bude zaoberať bezpečnostnými zložkami. "Takto uzavretý systém je neprijateľný v demokratickom štáte," poznamenala Dubovcová.

Dubovcová už druhýkrát do funkcie nekandidovala. Zastáva názor, že verejný funkcionár by mal mať časovo ohraničené obdobie. "Pretože po určitom čase už neprináša nové veci alebo je aj citlivý na kritiku a môže sa stať brzdou. Som za zmenu," poznamenala s tým, že o dianie vo verejnom živote sa bude zaujímať ďalej, ako to robila vždy.

01 - Modified: 2024-12-18 10:03:23 - Feat.: - Title: Ombudsman žiada úpravu v zákone o športe ohľadom inštitútu talentovaného športovca 02 - Modified: 2024-12-17 13:53:06 - Feat.: - Title: Novou európskou ombudsmankou bude Portugalka Teresa Anjinhová 03 - Modified: 2024-12-10 10:21:50 - Feat.: - Title: Ombudsman predloží v parlamente mimoriadnu správu o policajnej brutalite k zadržaným 04 - Modified: 2024-12-03 11:47:53 - Feat.: - Title: Ombudsman Dobrovodský vidí pri zavádzaní regulácie lobingu neziskoviek viacero problémov 05 - Modified: 2024-11-30 15:16:07 - Feat.: - Title: Ombudsman Dobrovodský: Neprimerané zásahy polície sa stupňujú, parlamentu predložím mimoriadnu správu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
18. december 2024 14:36