Jedna z najväčších vymožeností európskej integrácie, jeden z jej najviditeľnejších výsledkov, výborná vec - takto opisujú Schengen poslanci Národnej rady SR, ktorých TASR oslovila. Veria, že prežije napriek bezpečnostným rizikám, ktorým čelí Európa.
"Kvôli občanom Európskej únie by bolo veľmi zlé zrušiť túto vymoženosť Únie. Myslím, že členské štáty sa budú snažiť, aby posilnili schengenskú hranicu, aby sa bezpečnostné riziká minimalizovali a zároveň aby nechali otvorený priestor pre komunikáciu a cestovanie občanov EÚ," povedal Jaroslav Paška zo SNS.
Schengen má podľa neho perspektívu. "Dôležité je nastaviť režim tak, aby bola táto zóna bezpečná, chránená, a aby fungovala ako voľný priestor," doplnil.
František Šebej z Mosta-Híd verí, že Schengen prežije, hoci je konštruovaný na menej kritické situácie. "Schengen nie je do nepohody. Ak chceme, aby prežil, musí sa s ním niečo stať," uviedol s tým, že žiaduca je dôsledná ochrana schengenských hraníc.
Podľa lídra hnutia Sme rodina Borisa Kollára je Schengen výborná vec. "Uľahčuje pohyb tovarov, osôb. Je to perfektná vec. Schengen treba udržať, je výbavou," poznamenal Kollár, ktorý je za dôslednú ochranu schengenských hraníc. Keby sa riadne chránili, neboli by tu podľa neho také bezpečnostné riziká.
"Schengen je jednou z najväčších vymožeností európskej integrácie. Samozrejme, za predpokladu, že sa bude dôsledne chrániť vonkajšia schengenská hranica, čo, žiaľ, počas migračnej krízy v prípade niektorých členských štátov neplatilo, a to bola chyba," povedal Ľuboš Blaha zo Smeru-SD, ktorý tiež zdôrazňuje potrebu ochrany hraníc.
Pri bezpečnostných hrozbách 21. storočia je podľa neho potrebná moderná inteligentná ochrana a celoeurópska spolupráca. "Schengen nie je prekážkou, ale, naopak, je nástrojom boja za bezpečnejšiu Európu aj bezpečnejšie Slovensko," podotkol Blaha.
Európa bez hraníc, teda Schengen, je aj podľa Martina Klusa (SaS) jeden z najviditeľnejších a najdôležitejších výsledkov európskej integrácie. "Jej rozpad by bol pre budúcnosť EÚ vážnym ohrozením. Aj preto je nevyhnutné bezodkladne posilniť ochranu vonkajšej hranice, zreformovať azylový systém v celej EÚ a dôsledne bojovať proti špinavému prevádzačskému biznisu," povedal.
Schengen vyzdvihuje i poslankyňa Katarína Cséfalvayová (Most-Híd). "Spolu s eurom je jedným z najhmatateľnejších znakov zjednotenej Európy. Okrem značných ekonomických výhod slobodné cestovanie bez kontrol víta každý občan," uviedla.
Cséfalvayová si napriek existujúcim bezpečnostným hrozbám nevie EÚ bez Schengenu predstaviť. Únia podľa nej musí a aj reaguje na súčasnú bezpečnostnú situáciu a posilňuje manažment svojich vonkajších hraníc. "Som presvedčená, že práve ich dôslednejšia kontrola je kľúčom k zachovaniu slobodného pohybu osôb tak, ako sme ho poznali doposiaľ," uzavrela.