Pred 105 rokmi sa 8. apríla narodil vojak, účastník československého protifašistického odboja Jozef Gabčík, ktorý bol v operácii Anthropoid spoluúčastníkom atentátu na zastupujúceho ríšskeho protektora Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heidricha v máji 1942 v Prahe.
Jozef Gabčík sa narodil 8. apríla 1912 v obci Poluvsie (dnes mestská časť Rajeckých Teplíc). Vyučil sa za kováča a v rokoch 1934-1937 slúžil ako poddôstojník-čatár v Košiciach. Do mája 1939 pracoval ako robotník vo vojenskej technickej továrni v Žiline a ako skladník v jej skladoch na Skalke pri Trenčíne.
Zapojil sa do ilegálneho protifašistického odboja. V roku 1939 odišiel cez Poľsko do emigrácie. Bojoval vo Francúzsku, neskôr v Spojenom kráľovstve absolvoval výsadkársky výcvik.
Po okupácii Čiech a Moravy v marci 1939 sa zastupujúcim ríšskym protektorom v krajine stal Reinhard Heydrich. Úrad prevzal s úlohou bezpodmienečne pacifikovať české krajiny v záujme pokojného zázemia a nerušenej výroby pre front. Reinhard Heydrich nastolil režim krutého prenasledovania odbojového hnutia.
Československá exilová vláda v Londýne podporovala domáci odboj a vypracovala plán atentátu na Heydricha. Podporu domácemu odboju mali poskytnúť skupiny parašutistov, vyškolených v Británii a postupne vysadzovaných na rôznych miestach okupovaných Čiech. V decembri 1941 vysadili neďaleko Prahy československých výsadkárov, rotmajstrov Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša s úlohou uskutočniť atentát.
Dvojica ho zrealizovala 27. mája 1942 v Prahe. Jozef Gabčík vstúpil so samopalom do vozovky pred Heydrichovo auto a vystrelil. Keďže mu zlyhala zbraň, Jan Kubiš na auto hodil pripravenú bombu. Ríšsky protektor Reinhard Heydrich o niekoľko dní podľahol utŕženým zraneniam. Nacisti ako reakciu na atentát rozpútali teror, vypálili české obce Lidice a Ležáky a zmarili desiatky životov nevinných ľudí.
Jozef Gabčík a Jan Kubiš sa po atentáte ukrývali s ďalšími piatimi výsadkármi v podzemí pravoslávneho chrámu sv. Cyrila a Metoda na Resslovej ulici v Prahe. Po prezradení úkrytu sa všetci zúfalo bránili, posledný náboj si nechali pre seba. Jozef Gabčík samovraždu spáchal posledným nábojom 18. júna 1942. Mal iba 30 rokov.
Telesné pozostatky Jozefa Gabčíka spolu s telami jeho spolubojovníkov hodili nacisti do bezmenného hrobu na pražskom ďáblickom cintoríne.
Po oslobodení bol Jozef Gabčík vymenovaný do hodnosti kapitána in memoriam. V roku 1948 pomenovali podľa neho neveľkú obec "Bös" na južnom Slovensku. Jeho meno nesie tiež neďaleké Vodné dielo Gabčíkovo (VDG) na rieke Dunaj.
V roku 2014 mu v rodnej obci Poluvsie postavili pamätník s bustou, ktorej autorom je sochár Peter Repka a obrátená je tvárou k jeho rodnému domu. Pri príležitosti 70. výročia ukončenia druhej svetovej vojny, v roku 2015 prezident SR Andrej Kiska povýšil Jozefa Gabčíka do hodnosti generála in memoriam.
O atentáte na Reinharda Heidricha bol natočený film Anthropoid