StoryEditor

Jančura bol na veľkom protikorupčnom pochode: Buď sa vláda zobudí, alebo môže padnúť

19.04.2017, 00:00
Autor:
lmlm
Šéf RegioJetu Radim Jančura si myslí, že práve takýto pochod organizovaný študentmi môže vyvolať zmeny.

Na Slovensku podniká už vyše sedem rokov. Nachádzal sa v Bratislave a nenechal si možnosť zúčastniť sa na Veľkom protikorupčnom pochode.

Bol v úlohe diváka a atmosféra ho doslova dojala.

"Bolo to veľmi emotívne. Cítil som tú atmosféru ako v roku 1989," hovorí pre HNonline.sk šéf českého dopravcu RegioJet Radim Jančura, ktorý bol jednýym z tisíce ľudí na Námestí SNP v Bratislave.

"Korupcia ničí slobodu"

Tvrdí, že rozumel, prečo vyšli Slováci do ulíc. Príjemne ho prekvapilo, akú silu majú mladí ľudia, ktorí dokázali prilákať takýto dav aj bez politikov.

"Jednoznačne som tomu rozumel. Mladí ľudia odchádzajú zo Slovenska. A iné krajiny vrátane Česka, toho rozumne využívajú. Títo ľudia by chceli mať budúcnosť na Slovensku."

Dodal, že sa mu páčilo skandovanie typu "Korupcia ničí slobodu." "To je svätá pravda. Kvôli korupcii premýšľajú politici nad tým, aby pomohli sami sebe a nepracujú pre ľudí. Kto raz kradne, tak už nikdy nepremýšľa o tom, čo je dobré pre ľudí. A maximálne hľadá nejaké populistické nápady, aby si udržal priazeň," hovorí Jančura.

Ten kvôli sporom so štátom skončil prevádzku vlakov na kľúčovej trati Bratislava - Košice.

Vláda sa môže prebudiť. Alebo padnúť

Jančura si myslí, že práve takýto pochod organizovaný študentmi môže vyvolať zmeny.

"Keď je to takto odspodu, teda od bežných mladých ľudí, tak určite potom aj tá vláda, ktorá nie je často spojená s realitou, sa môže prebudiť, alebo často proste padne. To záleží, či si vláda z toho zoberie ponaučenie a inšpiráciu, alebo to bude brať ako čisté nepriateľstvo o nebude sa tým pádom meniť nič."

Jančura po rokoch strávených na Slovensku tvrdí, že u nás je už situácia taká, že "každý vie, že kto a kde kradne a už to nie je ani tajné."

"Na Slovensku pomaly každý, kto trochu číta noviny vie, aké strany majú rozdelené firmy, rezorty a podobne. Politici si rozdelia štátnu správu nie preto aby ju riadili, ale preto, aby tam mali vplyv a vyťahovali peniaze. Je to tu rozparcelované a to tým ľuďom prekáža," ukončil šéf RegioJetu.

01 - Modified: 2022-10-01 12:46:09 - Feat.: - Title: Nie je to len o platoch, sme ako ťažné kone a už nevládzeme – vravia lekári, ktorí dávajú hromadné výpovede 02 - Modified: 2022-09-28 17:56:27 - Feat.: - Title: Proti vláde v Česku znova protestovali desaťtisíce ľudí, chcú otočiť smerovanie krajiny 03 - Modified: 2022-09-25 19:14:02 - Feat.: - Title: V moldavskej metropole demonštrovali za demisiu prozápadnej vlády tisíce ľudí 04 - Modified: 2022-09-25 17:27:56 - Feat.: - Title: V Dagestane to vrie. Odpor voči mobilizácii rastie, protestujúci sa dostali do stretu s políciou 05 - Modified: 2022-09-20 07:21:46 - Feat.: - Title: V Bratislave sa dnes koná protivládny protest, polícia upozorňuje na dopravné obmedzenia
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. október 2022 17:48