Sedem slov. Tak málo stačilo, aby jednu z najohavnejších udalostí slovenských dejín posvätil zákon. Iba tak málo bolo treba, aby štát v súlade so zákonom poslal desaťtisíce svojich ľudí, vrátane detí, žien a starcov, do rúk masových vrahov.
Dnes, 15. mája, si pripomíname 75. výročie prijatia Ústavného zákona o vysťahovaní Židov. Poslanci Snemu Slovenskej republiky v roku 1942 jeho jednoznačným prijatím odklepli už aj tak prebiehajúce deportácie Židov zo Slovenska do nacistických táborov.
A spomínaných sedem slov? „Židov možno vysťahovať z územia Slovenskej republiky.“ Ide o znenie prvého paragrafu, ktorý je jadrom Ústavného zákona o vysťahovaní Židov. Zvyšných šesť paragrafov ho len upresňuje.
Hoci zákon poslanci odhlasovali až v polovici mája 1942, deportácie bežali už od 25. marca. Do 15. mája bez právnej úpravy a v podstate nelegálne. Trvali do 20. októbra a vyvezených do nacistických táborov bolo počas nich takmer 58-tisíc ľudí. Prežilo niekoľko stoviek. Tieto udalosti vošli do dejín ako prvá vlna deportácií.
Nasledovala aj druhá. Bola však už v nemeckej réžii po tom, ako obsadili územie Slovenska po vypuknutí SNP.
V galérii si pozrite 10 faktov o holokauste na Slovensku, o ktorých ste možno ani netušili: