V popredí predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger počas tlačovej konferencie ZMOS k výsledkom rokovania mimoriadneho snemu v Senci.FOTO:TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Samosprávy vstúpili do štrajku. Komunikácia so štátom sa obmedzí, občania by nemali nič pocítiť

19.05.2022, 11:19
Autor:
TASRTASR
  • Obmedzená komunikácia, vlajky na pol žrde.
  • Štrajkom Združenie miest a obcí reaguje na návrhy Igora Matoviča aj prístup štátu voči samosprávam. 

Združenie miest a obcí Slovenska od štvrtka vstúpilo do štrajkovej pohotovosti.

Obce a mestá vyzvalo, aby napríklad prerušili či obmedzili komunikáciu s ústrednými orgánmi štátnej správy, zabezpečovali realizáciu prenesených kompetencií iba do obdobia, ktoré je finančne kryté dotáciami zo štátu, či symbolicky stiahli pred budovami mestských a obecných úradov obecné vlajky na pol žrde.

Potvrdil to ústredný riaditeľ Kancelárie združenia Michal Kaliňák.

Obmedzenie komunikácie 

Dôvodom sú aktuálne návrhy z dielne rezortu financií, ale aj dlhodobý prístup štátu voči samosprávam. Mestá a obce ako súčasť štrajkovej pohotovosti majú účelne medializovať sociálno-ekonomické dosahy na miestnu územnú samosprávu.

Taktiež zabezpečovať realizáciu prenesených kompetencií iba do obdobia, ktoré je finančne kryté dotáciami poukazovanými štátom na tento výkon. "Teda v súlade so zákonom o rozpočtových pravidlách," poznamenal Kaliňák.

image

Bez štátnej pomoci nebudú môcť neštátne zariadenia čerpať investície z plánu obnovy

Do konca júna majú symbolicky stiahnuť pred budovami mestských a obecných úradov obecné vlajky na pol žrde. Samosprávy majú prioritne financovať kľúčové kompetencie miestnej územnej samosprávy a financovať ostatné kompetencie v závislosti od disponibilných finančných prostriedkov.

Prerušiť, respektíve obmedziť, majú komunikáciu s ústrednými orgánmi štátnej správy na bezprostredne nevyhnutné obdobie. "Kým vláda SR neprejaví vôľu konštruktívne vyjednávať o výzvach a požiadavkách prijatých v uznesení 32. mimoriadneho snemu ZMOS," podotkol Kaliňák.

Zároveň potvrdil, že združenie bude pripravovať celoslovenský ostrý štrajk a v prípade nesplnenia požiadaviek ho po 30. júni aj vyhlási.

Dopad na štát, nie obyvateľov 

Starosta bratislavskej Rače Michal Drotován uviedol, že sa ich miestny úrad k tejto iniciatíve pripája. "Ak štát naďalej nebude brať samosprávy ako rovnocenného partnera, ale ako fackovacieho panáka, tak za služby, ktoré si od nás objednal štát a neplatí ich, náklady presunieme naspäť na Okresný úrad Bratislava a prestaneme ich zabezpečovať," uviedol.

Deklaruje, že sa to nebude týkať školstva či sociálnych vecí (tie bude zabezpečovať v plnom rozsahu), ale vybraných správnych konaní. "Aby reálny dopad na obyvateľov bol čo najmenší, ale dopad na štát, naopak, čo najväčší," vysvetlil.

Podporu samospráv vyjadrilo aj Združenie samosprávnych krajov - SK8. K avizovanému štrajku sa plánuje pridať aj Únia miest Slovenska. "Aktuálne opatrenia zo strany štátu likvidujú samosprávy a berú im možnosť zodpovedne sa starať o svojich obyvateľov," uviedla hovorkyňa únie Daniela Piršelová. Štát podľa únie neberie samosprávy ako partnerov.

01 - Modified: 2022-07-28 17:50:43 - Feat.: - Title: Dobrá správa pre dovolenkárov. Španielsky palubný personál easyJetu odvolal štrajk 02 - Modified: 2022-07-28 12:14:15 - Feat.: - Title: Matovičov rezort sa ohradil voči kritike ZMOS-u. Dôvodom je príspevok 500 eur pre zamestnancov 03 - Modified: 2022-07-27 07:20:30 - Feat.: - Title: Došla im trpezlivosť. Pozemný personál Lufthansy štrajkuje, už v utorok sa kvôli tomu rušili lety 04 - Modified: 2022-07-03 16:48:35 - Feat.: - Title: Štrajk v Nórsku by mohol znížiť ťažbu plynu o 13 percent, tvrdia lobisti 05 - Modified: 2022-07-03 09:34:14 - Feat.: - Title: Politické strany získajú v tomto roku za výsledky volieb do parlamentu takmer 12 miliónov eur
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. júl 2022 05:42