Tri koaličné strany boli pripravené rokovať a hlasovať o pripomienkach prezidentky k protiinflačnému balíku. OĽaNO nechcelo ustúpiť a zvolilo si cestu spolupráce s ĽSNS.
Po hlasovaní to vyhlásil poslanec zo Za ľudí Juraj Šeliga. Postup OĽaNO nevníma ako pomoc rodinám, ale politický súboj. Vo výsledku hlasovania nevidí žiadnu logiku, keďže zákon skončí na Ústavnom súde.
Balík označil Šeliga za hračku ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO).
Ohrozená koalícia
"Nemá to nič s konzervativizmom, bol to obyčajný politický súboj, ktorý, aby Igor Matovič vyhral, rozhodol sa použiť ĽSNS. Navyše tu bolo na stole riešenie, aby od 1. júla mali rodiny pomoc a mali sme polrok na rokovanie," skonštatoval pred novinármi.
Stabilita koalície je podľa neho ohrozená. "Je to klin do koalície, neviem, ako bude ďalej pokračovať," povedal s tým, že opätovne sa sám seba pýta, či chce pokračovať v tejto koalícii.
Podľa Šeligu je ohrozené aj to, či rodiny niečo dostanú, keďže sa nevie, čo urobí Ústavný súd. OĽaNO sa podľa neho rozhodlo vziať si za spojencov ľudí, ktorí spochybňujú pandémiu či vojnu na Ukrajine.
"Zablokovali zvyšovanie platov"
Poslankyňa Jana Bittó Cigániková (SaS) očakávala takýto výsledok.
"Chcem poblahoželať kolegom z OĽaNO a Sme rodina, že spolu s fašistami zablokovali možnosť zvyšovať platy učiteľom, zdravotníkom, pomáhať adresne tým, ktorí to potrebujú," vyhlásila po hlasovaní pred novinármi. Spojenie s poslancami z ĽSNS vníma ako veľký problém.
Zástupcovia SaS by podľa nej mali na koaličných radách apelovať na to, aby sa takýto postup neopakoval.
Bittó Cigániková považuje za dôležité, aby SaS ostala v koalícii. Keby sa rozpadne koalícia, nastali by podľa nej väčšie škody. Jej kolega Marián Viskupič (SaS) považuje za problém, keď sa rozhodnutia s obrovským dosahom na verejné financie robia bez vypočutia argumentov.
"Keby sa prijali pripomienky prezidentky, bol by to veľmi vylepšený zákon, bola by to určitá úniková cesta pre ministra financií," pripomenul.