"Za danej situácie a právneho stavu neboli splnené zákonné podmienky na konanie o návrhoch obvinených, o čom boli obvinení upovedomení. Týmito upovedomeniami nie je žiadnym spôsobom dotknuté právo obvinených podať návrh na postup podľa paragrafu 363 a Trestného poriadku po rozhodnutí o sťažnostiach a nadobudnutí právoplatnosti uznesenia o vznesení obvinenia," uviedol generálny prokurátor Maroš Žilinka.
Šéf prokuratúry mal preskúmať návrhy obvinených Fica a Kaliňáka, ako aj advokáta Mareka Paru.
V oboch trestných veciach sa svojimi návrhmi podľa slov prokuratúry domáhali zrušenia uznesení vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) o začatí trestného stíhania a v konečnom dôsledku uznesení o vznesení obvinenia.
"Generálny prokurátor po oboznámení sa s vecou dospel k záveru, že návrhy obvinených boli v časti smerujúcej proti uzneseniam o začatí trestného stíhania (tzv. ‘vo veci‘) podané neoprávnenými osobami, pretože sa obvinených priamo netýkajú, a v časti týkajúcej sa uznesení o vznesení obvinenia boli podané predčasne," uviedla prokuratúra.
Konštatuje, že uplatnený postup obvinených odporuje systému opravných prostriedkov upravenému v Trestnom poriadku.
Podľa prokuratúry totiž proti uzneseniam, ktorými im bolo vznesené obvinenie, podali zároveň riadny aj mimoriadny opravný prostriedok, a to v čase, keď rozhodnutie, ktorého zrušenia sa v konečnom dôsledku domáhajú, nenadobudlo právoplatnosť.
Paragraf 363 dáva generálnemu prokurátorovi právomoc zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta v prípravnom konaní, ak bol týmto rozhodnutím porušený zákon.
Vyšetrovateľ NAKA v apríli v rámci akcie Súmrak obvinil Fica a Kaliňáka zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj pre opakovaný zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.
V prípade obvinili aj nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra a policajného exprezidenta Tibora Gašpara.