StoryEditor

Kollár chce, aby táto koalícia dovládla. Sulíkovi s Matovičom odkazuje, aby spravili kompromis

21.07.2022, 13:20
Autor:
redred

Šéf Sme rodina Boris Kollár na brífingu hovorí o podpore výstavby ďalších vyše sto inkluzívnych areálov Rodinka.

Vláda funguje v poriadku, je na lídroch OĽANO Igorovi Matovičovi a SaS Richardovi Sulíkovi, či koalíciu rozbijú. Skonštatoval to predseda Národnej rady a šéf Sme rodina Boris Kollár na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Deklaroval záujem na dovládnutí kabinetu. Partnerom odporučil cestu kompromisov a rokovaní.

Kollár nevidel rozbroj

Kollár poznamenal, že bol v stredu na rokovaní vlády a nemal pocit, že by tam bol nejaký enormný rozbroj medzi SaS a OĽANO.

"Vláda normálne prebehla, schvaľovali sa veci, prakticky všetko bolo prijaté konsenzom. Zatiaľ vláda funguje v poriadku. Je to na týchto dvoch pánoch, ako sa dohodnú, ako sa dohodne Matovič so Sulíkom. Je to na nich dvoch, či rozbijú túto vládu, alebo kto ustúpi," skonštatoval.

Nechce prejudikovať možné riešenie situácie, scenárov vidí viacero. "Koalícia nie je manželstvo z lásky, ale z rozumu. Človek musí robiť kompromisy," podčiarkol. Sám je ochotný pristúpiť k otvoreniu koaličnej zmluvy, hoci súčasnú považuje za dobrú. "Zmluvu máme dobrú, tam nie je problém. Problém je len v personálnych otázkach, tak načo meniť koaličnú zmluvu. Ale keby to malo zachrániť túto vládu, nebudeme robiť problém," povedal.

Šéf Sme rodina pochválil Hegera

Kollár zopakoval, že Sme rodina nemá žiadne personálne požiadavky. Ustúpiť by podľa neho mali obaja aktéri sporu, nie len jeden. Mrzí ho, že občanov zaťažujú takéto spory. Na margo menšinovej vlády poznamenal, že si nemyslí, že by niekto v OĽANO alebo Sme rodina chcel byť závislý od kotlebovcov.

Problém pri riešení situácie nevidí Kollár u premiéra Eduarda Hegera (OĽANO). Podotkol, že predseda vlády si prácu robí dobre a snaží sa utlmovať spory. "Doteraz nás vedel vždy nejakým spôsobom spojiť," uviedol.

Spor vo vláde sa vyostril po tom, ako Národná rada (NR) SR prelomila veto prezidentky pri tzv. protiinflačnom balíčku z dielne ministra financií Matoviča. SaS a OĽANO sa následne obviňovali z hlasovania s fašistami. Liberáli prestali chodiť na koaličné rady, vypovedali koaličnú zmluvu a žiadajú prepracovanie novej. Ich požiadavkou je aj odchod Matoviča z vlády. OĽANO to odmieta.

      SaS vyhlásila, že už nie je súčasťou koalície a ak sa do konca augusta nenaplnia ich požiadavky, ministri zo strany podajú demisiu. Šéf SaS sa už v tejto súvislosti stretol s premiérom. Heger vyzval SaS, aby urobila krok späť. Obe strany ďalej trvajú na svojich stanoviskách, predčasné voľby nateraz odmietajú.

01 - Modified: 2023-01-27 11:38:22 - Feat.: - Title: Pripomínanie histórie je dôležité i preto, aby sa neopakovali tragédie, tvrdí Kollár 02 - Modified: 2023-01-27 11:33:03 - Feat.: - Title: Kollár si vie predstaviť spoluprácu s projektom Mikuláša Dzurindu. Hnutie rešpektujem, povedal 03 - Modified: 2023-01-25 12:52:50 - Feat.: - Title: Sme rodina podporí májový, júnový aj septembrový termín predčasných volieb 04 - Modified: 2023-01-25 13:14:07 - Feat.: - Title: Poslankyňa Krištúfková si kúpila pozemok, môže mať hodnotu až trištvrte milióna eur 05 - Modified: 2023-01-25 09:28:38 - Feat.: - Title: Zistite, aký sused pribudne NBS a rozhlasu a či budete niečo počuť cez slúchadlá za 19 eur (Brífing HN)
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
28. január 2023 08:22