Rozhodujú nielen o rozdelení moci v krajine, ale tiež vyrábajú z politických strán multimiliónové subjekty. Parlamentné voľby sú aktom demokracie, v ktorom ide nielen o percentá, ale aj o veľké peniaze.
Tie posledné v roku 2020 určili, že najbohatšie je hnutie OĽaNO, tesne za ním Smer. Ukázali to výročné správy politických strán, podľa ktorých majú oba spomínané subjekty na svojom účte viac ako desať miliónov eur. Tieto strany skončili pred dvoma rokmi s najvyšším percentuálnym ziskom, čo im zaistilo štedré dotácie od štátu.
V politickom ringu sú však aj subjekty, ktoré vzniknú až po ľudovom hlasovaní, a tak majú smolu. Posťažoval sa na to cez víkend aj Peter Pellegrini.
Po voľbách založil Hlas a teraz žiada občanov, aby mu posielali peniaze. „Prosíme ľudí aj o tisíceurový dar, aj o päťstoeurový dar,“ povedal v relácii V politike televízie TA3.
Získal by Pellegrini aj Uhrík
Pellegrini tvrdí, že žijú len z vlastných úspor a skladajú sa na činnosť zo svojich platov. „Čo si naškrabkáme, to máme,“ vysvetlil a ukázal prstom na najbohatšie politické strany, ktoré takýto problém nemajú. „Ako máme prežiť, keď my nedostávame zo štátu nič,“ pýtal sa Pellegrini.
Práve jeho strana by z prípadných skorších volieb, ktoré by mohli byť vyvrcholením aktuálnej koaličnej krízy, profitovala zrejme najviac. Prakticky od svojho vzniku vedie v prieskumoch preferencií, aktuálne Hlas dosahuje podporu zhruba 20 percent voličov.
V prípade udržania si prvenstva by mohol zostavovať vládu a popri tom by si „naškrabkal“ aj okolo 20 miliónov eur zo štátneho rozpočtu. Výška príspevku sa odvíja od množstva získaných hlasov i počtu mandátov.
Zostáva vám 70% na dočítanie.