Posudzovanie vplyvov na životné prostredie by sa mohlo zjednodušiť, jednotlivé subjekty by sa v procese vyjadrovali iba raz. Ak sa s tým žiadateľ vysporiada, nemohli by sa otázky a požiadavky opakovať.
Uviedol to predseda parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti Peter Kremský (OĽaNO), ktorý návrh na úpravu zákona o EIA pripravuje na septembrovú schôdzu.
Problémom EIA je podľa Kremského jej byrokratická náročnosť, dlhé trvanie a viacnásobné riešenie totožných výhrad rovnakých subjektov v tom istom projekte.
"To celý proces naťahuje na niekoľko rokov, pričom v susedných krajinách trvá niekoľko mesiacov. Toto treba napraviť a nastaviť tak, aby environmentálne posudzovanie fungovalo a nezneužívalo sa na zdržovanie procesov a vydieranie žiadateľov o posúdenie EIA," poznamenal.
Poslanec zároveň doplnil, že EIA je dôležitá pre verejnosť, aby sa oboznámila s environmentálnymi rizikami a vyjadrila sa k nim.
Zjednodušením procesu EIA by sa mohli realizovať projekty na odklonenie závislosti od plynu a na využitie iných energetických surovín. "Platí to aj pre ťažbu energetických surovín, kde sú riziká známe a overené doterajšou ťažbou na Záhorí a v trnavskom regióne, takže nie je zmysluplné zdržovať ťažbu celé roky," skonštatoval Kremský.
Na odklonenie od plynu by sa podľa poslanca mohli robiť napríklad projekty na úspory energie v budovách, nahradenie plynu pri výrobe elektriny obnoviteľnými zdrojmi a jadrovou energiou.
Časť plynu by sa mohla nahradiť biometánom z bioplynových staníc, vykurovaním drevnou štiepkou, elektrinou, upraveným plastovým a papierovým odpadom, geotermálnou energiou, vodíkom, odpadovým teplom z jadrových elektrární, spaľovní či priemyselných podnikov.