Hnutie OĽaNO navrhne v rámci pracovnej skupiny znížiť počet podpisov pod petíciu adresovanú Národnej rade na 50-tisíc. Pôjde o jeden z podnetov v rámci pripravovanej novely rokovacieho poriadku.
Informoval o tom predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady Milan Vetrák.
Zníženie počtu podpisov
Pripúšťa, že konečné číslo by mohlo byť vyššie, keďže na tému nie je jednotný názor. Za ideálne by tiež považoval, ak by petícia obsahovala ako povinnú prílohu aj konkrétny návrh uznesenia, o ktorom by parlament rokoval.
"Posilniť účasť verejnosti na rozhodovacích procesoch v parlamente, ktoré riešime prostredníctvom novely rokovacieho poriadku Národnej rady, je možné aj práve znížením minimálneho počtu podpisov petičného hárku adresovaného parlamentu z pôvodných 100-tisíc napríklad na 50-tisíc hlasov, ale aj posilnením práva zástupcu petičného výboru prerokovať obsah petície nielen vo výboroch parlamentu, ale aj v pléne, podobne ako je to pri predstavovaní návrhu zákona v prvom čítaní," myslí si Vetrák.
Povinnou prílohou s konkrétnym návrhom uznesenia, o ktorom by parlament rokoval, by sa podľa poslanca predišlo tomu, aby výsledkom petície bolo iba formálne vzatie na vedomie.
"V súčasnosti sa stáva, že obsah petícií je zapracovaný do podoby návrhu uznesenia parlamentu, len tak sa petícia zbytočne politizuje a stráca charakter výzvy zo strany zástupcov občianskej spoločnosti na riešenie určitého celospoločenského problému," vysvetlil.
Pripojenie neziskového sektoru
Konkrétna podoba odôvodnenia petície v pléne parlamentu bude podľa Vetráka predmetom ďalších rokovaní.
Otvorenie diskusie k zákonu o rokovacom poriadku parlamentu o možnom znížení kvóra pre petície, ktoré musí prerokovať parlament, a tiež o ďalšej úprave uvedenia a odôvodnenia petičnej akcie na výboroch a v pléne Národnej rady je aj jedným z navrhovaných opatrení Koncepcie rozvoja občianskej spoločnosti na Slovensku na roky 2022 - 2030, ktorá v júli prešla medzirezortným pripomienkovým konaním.
Ako vysvetlil rezort vnútra, ktorý koncepciu predložil, do prípravy materiálu bol zapojený aj neziskový sektor.
"V prípade, ak bude vláda súhlasiť s návrhom, ktorý bol predložený občianskymi organizáciami, úrad splnomocnenca vlády je pripravený k tejto veci zorganizovať odborné a politické diskusie/semináre, v rámci ktorých sa bude hľadať optimálna forma splnenia tohto opatrenia," uviedol v stanovisku.