Zo svojej ambulancie musí na zmenu do pohotovostnej služby cestovať viac ako hodinu. Odkedy pred piatimi rokmi vo Veľkom Krtíši zavreli detskú pohotovosť, pediatrička Alica Rigóová trávi veľa času na cestách. Ordináciu má v obci Veľká Ves nad Ipľom pri hraniciach s Maďarskom. Keď na ňu príde rad, musí ísť pracovať aj na pohotovosť do Lučenca.
„Sú to desiatky kilometrov a to, že sa chystajú zavrieť aj ďalšie pohotovosti, pre mňa nič nerieši,“ hnevá sa po zverejnení najnovších plánov z ministerstva zdravotníctva. Priemerne cestuje na urgentné zmeny vyše 60 kilometrov. Šéf rezortu Vladimír Lengvarský totiž oznámil, že chce zmenšiť sieť detských pohotovostí. Dôvodom je nedostatok pediatrov.
Lekárka Rigóová v minulosti pracovala na pohotovosti priamo vo Veľkom Krtíši. Tá však fungovala len cez soboty a nedele. Podľa nej sa namiesto zatvárania mohlo vo víkendovom režime pokračovať. Zatvorenie niektorých ambulantných pohotovostí bude pre ňu znamenať, že strávi viac času na cestách pri dochádzaní.
Už dnes ich je málo
Samotný rezort zaradil Veľký Krtíš medzi kriticky nedostatkové okresy, čo sa týka chýbajúcich detských lekárov. V okrese potrebujú štyroch, čo tvorí vyše polovicu z terajšieho stavu. Naopak, v ambulancii Miloty Fraňovej majú odlišný názor. Pediatrička z Krupiny túto novinku víta, ale upozorňuje, že i tak ich bude na službách málo.
V súčasnosti ordinuje už v dôchodkovom veku. „Mám už 70 rokov, a ak sa naozaj zatvoria niektoré pohotovosti, budem len rada, pretože tam už nevládzem chodiť,“ vysvetľuje.
Detskí lekári sú v tomto meste len dvaja. Ona a jej 50-ročný kolega. Vzájomne sa tak striedajú pri dovolenkách, péenkách a tiež pri pohotovostných službách.
Zostáva vám 61% na dočítanie.