Ministerstvo zdravotníctva zaistilo dostatočné zásoby Paxlovidu pre najbližšie obdobie. Antivirotický liek je v súčasnosti jedným z najúčinnejších nástrojov pri liečbe COVID-19. Tento týždeň na Slovensko dorazilo prvých 4200 balení. Celkovo rezort zdravotníctva objednal 25-tisíc balení.
Odborníci sa zhodnú, že ide o jedno z najúčinnejších antivirotík, ktoré pomôže pacientovi pri ochorení na COVID-19. „Účinnosť Paxlovidu je veľmi vysoká a mal by byť pre pacientov ešte lepšou voľbou,“ myslí si virológ Boris Klempa.
Je efektívnejší ako ostatné
Podľa neho je zároveň efektívnejší ako Molnupiravir, ktorého nákup tiež vláda odobrila v počte 35-tisíc balení. Štát za to zaplatí vyše 23 miliónov eur. Aj biochemik a vedec Pavol Čekan tvrdí, že liek Paxlovid je veľmi dôležitý nástroj na to, aby nemocnice neboli preťažené pri letnej a jesennej vlne pandémie.
„Pri pacientoch s ťažkým priebehom má takmer 90-percentnú úspešnosť, že k hospitalizácii nedôjde. Niet na čo čakať, jednoducho ho treba mať k dispozícii,“ doplnil Čekan.
Antivirotikum Paxlovid je určené pre dospelé osoby, ktorým hrozí ťažký priebeh ochorenia. Človek infikovaný vírusom by mal počas piatich dní od potvrdeného pozitívneho testu užívať tri tablety dvakrát denne. Štátny ústav pre kontrolu liečiv upozorňuje, že lekár môže s ohľadom na zdravotný stav a iné ochorenia konkrétneho pacienta užívanie lieku upraviť.
Slovensko, ako prvá krajina Európskej únie v strednej a východnej Európe, je opäť dostatočne zásobené liekom Paxlovid. Predpísať ho môžu obvodní i špecializovaní lekári potom, ako PCR test preukáže u pacienta COVID-19.
Liek sa podarilo obstarať
Liek je určený pacientom s ochorením COVID-19, ktorí majú zvýšené riziko ťažkého priebehu ochorenia a nasadenie lieku prebehne do piatich dní od nástupu symptómov. Dodávky 25 tisíc balení Paxlovidu ministerstvo zdravotníctva získalo prostredníctvom verejného obstarávania.
V nemocničných zariadeniach je k dispozícii aj liek Veklury s obsahom účinnej látky remdezivir. Liek môže byť podaný formou intravenóznej infúzie dospelým pacientom, pri ktorých je zvýšené riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19.
Medzi rizikové skupiny patria napríklad pacienti starší ako 60 rokov, pacienti s chronickým srdcovocievnym ochorením v štádiu srdcového zlyhávania, s cukrovkou s pokročilými chronickými komplikáciami, neurologickými ochoreniami, chronickými ochoreniami pľúc alebo artériovou hypertenziou.