Poslanci Národnej rady 26. októbra 2010 aj vďaka podpore a iniciatíve Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska, Slovenskej banskej komory, Slovenskej banskej spoločnosti, Odborového zväzu pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu a banských miest ako Handlová, Prievidza, Pezinok, Banská Štiavnica, Spišská Nová Ves, Rožňava či Veľký Krtíš odsúhlasili návrh zákona, ktorým sa zmenil a doplnil zákon o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch.
Spomínaný zákon nadobudol účinnosť 1. apríla 2011 a desiaty augustový deň sa tak stal pamätným dňom – Dňom obetí banských nešťastí. Verejnosť si 10. augusta pripomína celkovo 476 ľudských životov, ktoré vyhasli pri nehodách v baniach v regióne hornej Nitry.
Tento pamätný deň, ktorý je známy aj ako Deň bielych ruží, je taktiež spomienkou na viac ako 300 doteraz historicky zmapovaných banských tragédií, ktoré sa udiali v baniach ťažiacich kovy na území Slovenska.
Každoročne si Deň obetí banských nešťastí v Handlovej zvyknú uctiť zástupcovia mesta, ústavní činitelia, predstavitelia samospráv, inštitúcií i verejnosť. K Pamätníku obetiam banských nešťastí na hornej Nitre na mestskom cintoríne sa kladú vence, v kostole svätej Kataríny sa rozozvučia zvony ako spomienka na posledné spojenie s baníkmi v podzemí.
Pozostalí, verejnosť i delegácie môžu taktiež položiť k Pamätníku baníkov na Ulici 29. augusta bielu ružu.
Prostredníctvom tohto kvetu sa vzdáva úcta aj baníkom z iných miest, ktorí zahynuli pri výkone svojho povolania na celom Slovensku. V rôznych kútoch baníckych miest sú banícke pamätníky taktiež ozdobené bielymi ružami. Symbol bielej farby ruže má totiž predstavovať nevinnosť a zelené lístky sú farbou nádeje, aby sa takáto tragédia už nikdy neopakovala.