Súčasná inflačná kríza sa dotkla mnohých občanov Európskej únie, nie však všetkých. Zhruba 60-tisíc úradníkov zdražovanie obíde. Bruselským, štrasburským, ale aj rôznym iným zamestnancom Únie narastú platy do konca roka zhruba o deväť percent.
Pomohol im k tomu mechanizmus z roku 2013, podľa ktorého sa ich platy zvyšujú podľa miery inflácie v Belgicku a Luxembursku, teda v krajinách, kde sídlia jedny z najdôležitejších únijných inštitúcií. V zmienených krajinách sa pohybuje inflácia na úrovni 8,5 až 9 percent. O konečnej sume sa však podľa nemeckých médií má rozhodnúť do konca roka.
Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku upozorňuje, že vyšovanie platov nesúvisí len s infláciou, výšku aktualizácie vypočíta Eurostat na základe vývoja kúpnej sily štátnych zamestnancov členských štátov
V praxi to znamená, že napríklad generálny riaditeľ niektorej zo sekcií si prilepší z tabuľkových 21–tisíc mesačne o ďalších takmer 1 700 eur. Zvyšovanie mzdy by sa malo dotknúť aj šesťsto Slovákov zo 60-tisíc ľudí, ktorí tam pôsobia ako zamestnanci. Za takýto návrh v minulosti hlasovali okrem iných europoslancov aj všetci zástupcovia Slovenska. Z vtedajších trinástich poslancov Európskeho parlamentu sú dnes v aktívnej politike už len dvaja z nich. Monika Beňová a Anna Záborská. Okrem nich to schvaľoval aj zástupca slovenskej vlády. Kto to bo, však zastúpenie už nevedelo povedať.
Zostáva vám 77% na dočítanie.