Slovensko daruje Ukrajine 30 bojových vozidiel pechoty BVP-1 zo záloh, ktoré boli určené pre mobilizačné potreby. Nemecko za ne Slovensku poskytne 15 kusov tankov Leopard 2A4 vrátane munície, náhradných dielov a komplexného výcviku.
Vyplýva to z dohody o ďalšom posilňovaní vojenskej spolupráce medzi Slovenskom a Nemeckom, ktorú v utorok podpísali štátni tajomníci nemeckého a slovenského rezortu obrany Benedikt Zimmer a Marian Majer. Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).
Tanky podľa štandardov Aliancie
"Výrazným spôsobom teda posilníme bojaschopnosť ťažkej mechanizovanej brigády a obranyschopnosť Slovenskej republiky. Zároveň sa postupne zbavujeme závislosti od Ruska tým, že sa zbavujeme starej sovietskej techniky," vyhlásil Naď. Tanky Leopard podľa neho využíva 18 spojeneckých krajín, čo umožní spoluprácu.
Ako vysvetlil slovenský minister, po dodaní leopardov budú ozbrojené sily disponovať celkovo 45 tankami, splnia teda počet tankov odporúčaný zo strany NATO. Predpokladá, že neskôr bude vôľa vymeniť aj staršie tanky T-72.
Ako doplnil, v tomto momente Slovensko neuvažuje o darovaní tankov T-72 Ukrajine. Odovzdanie BVP na Ukrajinu očakáva v priebehu niekoľkých týždňoch, po sfinalizovaní právnych krokov.
Do konca roka by podľa Naďa mal prísť na Slovensko z Nemecka minimálne jeden tank. Všetkých 15 leopardov by mali dodať v priebehu budúceho roka. "Sú vo veľmi dobrom stave a ešte prejdú komplexnou generálnou opravou zo strany Nemecka," spresnil.
Nemecký magazín hovoril o výmene T-72
Pôvodné informácie, ktoré sa rozšírili na základe utorkového článku v nemeckom vydaní magazínu Business Insider, hovorili, že Slovensko na Ukrajinu pošle 30 svojich starých tankov T-72 a od Berlína za to dostane kompenzáciu v podobe 15 moderných tankov Leopard 2.
Magazín sa odvolával na svoje zdroje v nemeckej vláde.
Minister obrany Jaroslav Naď tieto správy následne poprel so slovami, že hoci k určitej dohode s Nemcami malo dôjsť, netýka sa to tankov T-72.
"Uvedená informácia sa nezakladá na pravde," uviedol na Facebooku. K téme avizoval komplexnú tlačovú konferenciu popoludní.
O migoch sa ešte rokuje
Jaroslav Naď tiež informoval, že na budúcnosti stíhacích lietadiel MiG-29 po ich uzemnení zatiaľ nie je dohoda. Ako dodal, ich hodnota je približne 300 miliónov eur. Cieľom je získať za ne po prípadnom darovaní Ukrajine finančnú alebo materiálnu náhradu.
"Rokujeme o tom, čo ďalej s migmi. Hodnota, ktorá je za migy, je niekde na úrovni 300 miliónov eur. Buď dostaneme finančnú náhradu, že to niekto kúpi, alebo materiálnu náhradu v takejto hodnote. Finančnú by sme použili na nákup inej techniky," načrtol minister. O budúcnosti migov sa podľa neho vedú rokovania na medzinárodných fórach i s jednotlivými krajinami.
Minister zároveň potvrdil, že ochranu vzdušného priestoru Slovenska prostredníctvom nadzvukového letectva od septembra preberú Poľsko a Česká republika. Odmieta tvrdenia, že od 1. septembra tak Slovensko stratí suverenitu nad ochranou vzdušného priestoru SR.
"Ochranu vzdušného priestoru zabezpečuje Severoatlantická aliancia od nášho vstupu," zdôraznil. Ako vysvetlil, doteraz to bolo prostredníctvom rôznych prvkov protivzdušnej obrany na Slovensku, po novom bude zapojené aj poľské a české nadzvukové letectvo.