Ako sa obchoduje s ľuďmi na Slovensku?
Na začiatok by som rád vysvetlil, že Slovensko nie je pre cudzích štátnych príslušníkov a obchodníkov s ľuďmi cieľovou destináciou, ale sme krajinou zdrojovou, prípadne krajinou vykorisťovania. Znamená to, že obete sa z krajiny vyvážajú a končia v modernom otroctve, cudzincov na našom území takmer neevidujeme.
Z hľadiska exportu tak najviac prípadov obchodovania so Slovákmi sa odhalilo vo Veľkej Británii, kde prevažuje najmä pracovné vykorisťovanie. To však bolo v minulosti. Postupne vplyvom brexitu sa tento trend presúva smerom do Nemecka. Po tom, ako Británia vystúpila z Európskej únie, a hlavne po nástupe pandémie sa mnoho páchateľov stiahlo naspäť na Slovensko, kde verbujú nové obete.
Po znovuotvorení hraníc sa trend vývozu ľudí presunul smerom na Nemecko. Samozrejme, vyšetrovali sme aj vykorisťovanie priamo u nás. Medzi prípadmi sa najčastejšie stretávame so sexuálnym vykorisťovaním, teda s nútenou prostitúciou. Problémom sú aj nútené detské sobáše, ktoré sa vyskytujú medzi členmi rómskej komunity. V niektorých tamojších komunitách dochádza k núteným svadbám už u detí vo veku 11 až 12 rokov.
Zmenila pandémia spôsob obchodovania s ľuďmi u nás?
Počas pandémie, keď boli hranice zatvorené a ľudia museli po príchode zo zahraničia absolvovať karanténu, sa situácia dočasne upokojila. Ako som spomínal, domov sa vrátili aj páchatelia, ktorí nové obete postupne predávali v rámci našej krajiny. Keď sa protiepidemiologické opatrenia uvoľnili, začali sa obete vyvážať do Nemecka, ale aj do Rakúska a Česka.
Zostáva vám 90% na dočítanie.