Počet úmrtí na Slovensku sa po trojmesačnom poklese opäť mierne zvýšil. Celkovo v júli 2022 zomrelo takmer 4,4 tisíca osôb, čo predstavovalo o tri percentá ľudí viac než hodnota päťročného priemeru rokov 2015 – 2019 pred nástupom pandémie.
Vyplýva to z predbežných dát o počtoch zomretých a príčinách úmrtí v júli 2022 zverejnených Štatistickým úradom. Úrad tiež spresnil údaje za prvých šesť mesiacov tohto roka.
Pokles celkovej nadúmrtnosti
„Napriek tomu, že sa zvýšil počet zomretých na infekciu covid-19 a výrazne pribudlo obetí aj na choroby dýchacej sústavy, klesla celková nadúmrtnosť medzimesačne o polovicu. Jej rast pribrzdil najmä nižší počet osôb zomierajúcich na vonkajšie príčiny, na nádory a približne rovnaký počet obetí ako 5-ročný priemer pred pandémiou na najčastejšiu príčinu úmrtí –choroby obehového systému,“ uviedla Zuzana Podmanická, riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva Štatistického úradu.
Nižší počet zomretých, ako bol 5-ročný priemer pred pandémiou, bol zaznamenaný aj v skupine osôb v predproduktívnom veku (od 0 do 14 rokov) a výrazne nižší v produktívnom veku (od 15 do 64 rokov). Nadúmrtnosť sa prejavovala len v skupine seniorov nad 65 rokov, čo je najpočetnejšia z troch základných vekových skupín v štruktúre zomretých.
V júli 2022 dosiahla deväť percent, keď celkovo zomrelo viac ako 3,4 tisíca seniorov (tvorili vyše 78 percent všetkých úmrtí). Podobne ako v predošlých mesiacoch bola horšia situácia v podskupine mladších seniorov (od 65 do 74 rokov), v ktorej ešte aj v júli zomrelo voči päťročnému priemeru o takmer 13 percent osôb viac.
Nižší počet úmrtí v porovnaní s 5-ročným priemerom pred nástupom pandémie zaznamenal len Žilinský kraj (o jedno percento). Zvyšných sedem regiónov dosiahlo nadúmrtnosť, najnižšia sa prejavila v Bratislavskom kraji (0,6 percenta) a najvyššia v Košickom kraji (6,2 percenta).
V porovnaní s júnom sa situácia v miere úmrtnosti zhoršila len v dvoch z ôsmich krajov Slovenska, a to v Banskobystrickom a v Nitrianskom kraji. Najvýraznejšie zlepšenie situácie zaznamenal Trnavský kraj.
Posun v rebríčku najčastejších príčin úmrtí
Na následky infekcie covid-19 zomrelo v júli 83 osôb, čo je 2,5-násobne viac ako mesiac predtým a štvornásobne viac ako v rovnakom mesiaci minulého roka. Vzrástol aj jej podiel na všetkých úmrtiach. S takmer dvoma percentami sa posunula z desiatej na ôsmu priečku spomedzi 22 skupín ochorení. V máji bola deviatou najčastejšou príčinou zomierania v krajine.
Najčastejšími príčinami úmrtí v siedmom mesiaci tohto roka boli choroby obehového systému, ktoré tvorili 45 percent úmrtí (takmer 2-tisíc osôb) a nádory 25 percent (1,1 tisíca osôb).
Tieto dve skupiny úmrtí patria dlhodobo medzi najčastejšie príčiny zomierania. Na choroby obehového systému zomrelo v júli oproti priemeru predošlých piatich rokov o necelé jedno percento viac osôb. V prípade nádorov zomrelo o takmer päť percent menej ľudí ako predstavuje päťročný priemer pred pandémiou.
Prvú päťku najčastejších príčin dopĺňali v júli úmrtia na choroby dýchacej sústavy (deväť percent), tráviacej sústavy (šesť percent) a vonkajšie príčiny úmrtí (štyri percentá).