Poslanci z SaS navrhujú obmedziť okruh rozhodnutí, ktoré môže generálny prokurátor preskúmať postupom podľa paragrafu 363 Trestného poriadku.
Novela obsahuje aj rozšírenie právomoci verejného ochrancu práv a vlády, aby mohli podávať žalobu na rozpustenie politickej strany.
Obmedzenie kompetencií
Okruh rozhodnutí, ktoré môže generálny prokurátor preskúmať podľa paragrafu 363, mienia poslanci SaS obmedziť na právoplatné rozhodnutia policajta alebo prokurátora o postúpení veci, o zastavení trestného stíhania, podmienečnom zastavení trestného stíhania, podmienečnom zastavení trestného stíhania spolupracujúceho obvineného a prerušení trestného stíhania, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktorému predchádzalo, bol porušený zákon.
"Predmetom mimoriadneho prieskumu generálneho prokurátora budú len také meritórne rozhodnutia policajta alebo prokurátora, ktoré smerujú k skončeniu trestnej veci inak ako podaním obžaloby, alebo nezákonné rozhodnutie o prerušení trestného konania, ktoré taktiež vytvára neoprávnenú prekážku ďalšieho postupu v trestnom konaní," píše sa v dôvodovej správe.
Kolíková súhlasí
Návrh obsahuje aj rozšírenie právomocí verejného ochrancu práv a vlády o možnosť podať žalobu na rozpustenie politickej strany.
"Aj toto navrhované opatrenie reflektuje na pochybnosti, či sa pri uplatňovaní tohto nateraz výhradného oprávnenia generálneho prokurátora nejedná o svojvoľné a niekedy až politické konanie či nekonanie súčasného generálneho prokurátora," poznamenal Baránik.
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) návrh víta. Považuje za dôležité, že rieši i otázku prípadnej kandidatúry prokurátora vo voľbách do parlamentu, Európskeho parlamentu, na prezidenta či do orgánov samospráv. To by po novom nemuselo byť zlúčiteľné s funkciou generálneho prokurátora.
Ministerka ocenila aj zmeny súvisiace s paragrafom 363 či rozšírením právomoci ombudsmana o možnosť podávať návrh žaloby na rozpustenie politickej strany. Otázne podľa nej bude, ako sa s novelou vysporiada parlament.
Zmeny týkajúce sa paragrafu 363 predložili do NR SR aj poslanci z OĽaNO, a tiež nezaradený poslanec Tomáš Valášek.