Premiér Eduard Heger ešte ako minister financií žiadal úplatok. Rovnakého skutku sa mal dopustiť šéf finančnej správy Jiří Žežulka. Má to vyplývať z uniknutej emailovej komunikácie kajúcnika Michala Suchobu a jeho advokátky Jany Valkovej. Upozorňuje na to obhajca v kauze Mýtnik obvineného oligarchu Jozefa Brhela Michal Mandzák, podľa ktorého z komunikácie zároveň vyplývajú ďalšie škandalózne odhalenia.
Konkrétne má ísť o podozrenie z daňových podvodov, obrovské platby a výbery v hotovosti, ale aj podozrenie z manipulácie výpovedí. Mandzák sa niektoré z nich chystá sám poskytnúť v písomnej forme príslušným orgánom.
"Ak štátne orgány veria Michalovi Suchobovi v obvineniach voči môjmu klientovi, mali by jeho slovám veriť aj v obvineniach voči premiérovi Hegerovi a šéfovi finančnej správy Žežulkovi. Preto budeme žiadať o vypočutie obidvoch pánov, nech sa preukáže, či Michal Suchoba hovorí pravdu, alebo klame," uviedol Mandzák.
Z uniknutej komunikácie má tiež vyplývať, že vyšetrovateľka sa s Valkovou vopred dohadovala na Suchobovej výpovedi, čo je v prísnom rozpore s nezávislým a nestranným vyšetrovaním. "Nebol si v Emirátoch teraz, keby niečo, vyšetrovateľka akože nemá tie tabuľky ani mail, preto to odovzdáš priamo na výsluchu," má písať advokátka Valková svojmu klientovi.
"Podozrenie z manipulácie súdneho procesu a spochybnenie nestrannosti vyplýva aj z toho, že predsedovi senátu JUDr. Hrubalovi sme tieto materiály chceli odovzdať, on si ich však nevyžiadal, čiže nevie posúdiť, čo v nich v skutočnosti je. Na Špecializovaný trestný súd sme sa obrátili s informáciou, že disponujeme súhrnom materiálov, ktoré naznačujú manipuláciu prípravného konania v prípade Mýtnik ešte začiatkom júla. Sú medzi nimi aj informácie o prevodoch na účtoch," vyjadril sa Mandzák.
O nedôveryhodnosti Suchobu svedčia podľa Brhelovho obhajcu aj ďalšie skutočnosti z emailovej komunikácie. Podľa informácií z týždenníka Plus 7 dní dostala Valková od Suchobu za prvých sedem mesiacov svojich služieb honorár 510-tisíc eur. Za to mala údajne nakúpiť pol tony strieborných mincí, a to od firiem, ktoré sú podozrivé z daňových podvodov a prepísané na cudzincov. Veľa týchto platieb malo byť navyše uskutočnených v hotovosti a denné výbery z bankomatov mali byť až vo výške desaťtisíc eur. Firmy, ktoré sa na týchto podozrivých transakciách podieľali, po sebe zanechali daňové dlhy vo výške 416-tisíc eur.
Už len čerešničkou na torte podľa Mandzáka je, že jedna z týchto firiem, konkrétne PORT of comp, je zapojená do prípadu Oliva, v ktorom okrem iného ide o daňové podvody s fiktívnymi platinovými mincami s únikom viac než 23 miliónov euro na daniach. Jednou z jeho hlavných postáv je bývalý šéf Tiposu Marek Kaňka, ktorý v minulosti úzko spolupracoval s premiérom Hegerom.
Jednotlivé platby za strieborné mince a výbery hotovosti časovo kopírujú dôležité udalosti vo vyšetrovaní prípadu Mýtnik. Podozrivé obchodné operácie sa mali začať v máji, keď sa schyľovalo k spolupráci bývalého prezidenta finančnej správy Imreczeho s orgánmi činnými v trestnom konaní. "Aj v tomto prípade budeme žiadať príslušné štátne orgány, aby uvedené skutočnosti preverili," skonštatoval Mandzák.