Premiér Eduard Heger. FOTO: TASR/Martin Baumann 
StoryEditor

Heger a Žežulka odmietajú Ficove tvrdenia, že daniari vypaľovali Suchobu

26.09.2022, 12:38
Autor:
TASRTASR

"Odmietam a považujem za absurdné akékoľvek tvrdenia o tom, že by som sa ako minister financií podieľal na páchaní trestnej činnosti. Práve naša vláda začala proces očisty a transparentného fungovania finančnej správy," reagoval premiér.

Šéf opozičného Smeru-SD Robert Fico hovorí o vypaľovaní podnikateľa Michala Suchobu finančnou správou. Z uniknutej komunikácie má podľa jeho slov vyplývať, že mal o vypaľovaní vedieť aj súčasný premiér Eduard Heger (OĽANO). Predseda vlády aj prezident finančnej správy Jiří Žežulka tieto tvrdenia odmietajú.

"Pred niekoľkými dňami sa objavila emailová komunikácia medzi známym udavačom Michalom S. a jeho advokátkou. Michal S. sa v maile posťažoval, že ho súčasný prezident finančnej správy Žežulka vypaľoval. Firma Michala S. robila pre finančnú správu, ale finančná správa jej za prácu neplatila," podotkol Fico. Z komunikácie má podľa jeho slov vyplývať, že faktúry mala finančná správa vyplatiť až potom, ako Suchoba zaplatí desať percent z objemu vystavených faktúr alebo od dvoch do piatich miliónov eur.

Žežulka odmietol korupciu

"Odmietam a považujem za absurdné akékoľvek tvrdenia o tom, že by som sa ako minister financií podieľal na páchaní trestnej činnosti. Práve naša vláda začala proces očisty a transparentného fungovania finančnej správy," reagoval Heger pre TASR. Zdôraznil, že nový prezident daniarov bol vybraný v transparentnom výberovom konaní a má za sebou reálne výsledky práce.

Ďalej zdôraznil, že Suchobu osobne nepozná. "Vedome som sa s ním nestretol a už vôbec nerokoval. Zároveň som ako minister financií nevyvíjal vo vzťahu k spomínanej ani žiadnej inej firme žiadne aktivity," poznamenal s tým, že polícia, prokuratúra a súdy majú jeho plnú dôveru, a preto im v prípade potreby poskytne súčinnosť.

Žežulka odmietol, že by kohokoľvek zo spoločnosti Allexis žiadal o úplatok. "Neurobil som tak priamo ani prostredníctvom inej osoby. Dňa 15. septembra som sa oboznámil s obsahom anonymného blogu a ako príslušník finančnej správy som okamžite podal podnet na sekciu inšpekcie a vnútornej kontroly, aby boli uvedené podozrenia preverené," uviedol pre TASR s tým, že zároveň požiadal kolegov, aby ihneď začali spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní. Podal tiež trestné oznámenie na autora blogu pre podozrenie z trestného činu ohovárania.

Problém vznikol skôr

Poukázal na to, že problémy so splatnosťou dodávateľských faktúr vznikli niekoľko mesiacov pred jeho nástupom do funkcie prezidenta finančnej správy. "V roku 2020 došlo k omeškaniu platieb v sume 1,2 milióna eur v období máj až november z niekoľkých dôvodov, a to z nedostatočného finančného krytia na rok 2020, straty bezpečnostnej previerky dodávateľa, ako aj z dôvodu pochybného spôsobu doručovania faktúr, ktoré nezodpovedalo bežným obchodným zvyklostiam," priblížil.

Ako uviedol, v súčasnosti je neukončený súdny spor medzi finančnou správou a dodávateľom týkajúci sa úrokov z omeškania, pričom práve jedným z argumentov daniarov ako žalovaného je spôsob doručenia faktúr a ich obsahové náležitosti. "Záväzky boli zo strany FS uhradené v novembri roku 2020 a v decembri 2020," dodal s tým, že v súčasnosti si FS plní všetky svoje záväzky voči dodávateľovi, ktorému mesačne platí za prevádzku jediného systému e-kasa sumu 108 200 eur.

Finančná správa podľa jeho slov už vypovedala tri zo štyroch zmlúv so spoločnosťou Allexis. "V súčasnosti má spoločnosť Allexis s FS platnú dodávateľskú zmluvu len na prevádzku systému e-kasa, pričom FS rokuje o možnosti vysporiadania majetkových práv tak, aby FS do budúcnosti mohla vývoj a údržbu systémov súťažiť v rámci transparentného verejného obstarávania," doplnil.

01 - Modified: 2022-12-05 17:49:57 - Feat.: - Title: Heger: Ak máme pomáhať ľuďom, nemôžu sa zavádať výdavkové limity. EK chápe, že sme v kríze 02 - Modified: 2022-12-05 16:31:10 - Feat.: - Title: Nedôveru vláde vyslovia aj tarabovci. Cigániková čaká nechutnú rozpravu, výsledok bude tesný 03 - Modified: 2022-12-04 23:00:00 - Feat.: - Title: Premiér Heger to hrá ako Kamerun 04 - Modified: 2022-12-03 17:14:39 - Feat.: - Title: Premiér Eduard Heger sa stretol s lídrami Európskej ľudovej strany. V Aténach diskutovali aj o energiách 05 - Modified: 2022-12-03 09:43:23 - Feat.: - Title: Príjmy prenajímateľov uvidí aj finančná správa, upozornila odborníčka. Vzťahuje sa to aj na aplikácie
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
06. december 2022 09:34