Výpovede podá minimálne 1948 lekárov, pričom počty naďalej stúpajú. FOTO: TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Výpovede lekári podávali aj v detských nemocniciach, v košickej viacerí kľúčoví

30.09.2022, 22:55
Autor:
TASRTASR

V Univerzitnej nemocnici Bratislava, ktorá je najväčšou na Slovensku, očakávajú výpovede od približne 400 až 500 lekárov, sumarizujú ich.

Hromadné výpovede lekárov sa v Detskej fakultnej nemocnici Košice týkajú hlavne špecialistov, ktorí sú kľúčoví pre udržanie chodu nemocnice a kvalitu zdravotnej starostlivosti. V piatok poobede to potvrdili z riaditeľstva s tým, že počet sa stále mení a očakávajú, že definitívny oznámi ministerstvo zdravotníctva. Naopak, v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave evidovali tri výpovede, z toho jeden lekár je na polovičnom úväzku, ozrejmila jeho hovorkyňa Dana Kamenická. Nemocnica poďakovala lekárom, že ostávajú pri pacientoch.

V Univerzitnej nemocnici Bratislava, ktorá je najväčšou na Slovensku, očakávajú výpovede od približne 400 až 500 lekárov, sumarizujú ich. UNB, ktorá sa skladá z piatich nemocníc, ubezpečuje, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti ohrozené nie je, deklarovala jej hovorkyňa Eva Kliská.

Rozhodnutie lekárov akceptujú

"Samozrejme, toto rozhodnutie každého lekára akceptujeme. Lekárom beží dvojmesačná výpovedná lehota a my veríme, že spoločne s ministerstvom sa nám podarí situáciu stabilizovať a ďalšie rokovania zástupcov lekárskych odborárov a ministerstva budú úspešné," reagovala. Nemocnica zatiaľ nevie, ktoré lekárske odbornosti budú výpoveďami najzasiahnutejšie.

image

Nie je to len o platoch, sme ako ťažné kone a už nevládzeme – vravia lekári, ktorí dávajú hromadné výpovede

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana Prešov vo štvrtok (29. 9.) doručilo výpoveď 152 lekárov, čo predstavuje zhruba tretinu z evidenčného stavu lekárov. "Nasledujúce dva mesiace vedenie nemocnice v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva využije na to, aby od 1. decembra 2022 nedošlo k obmedzeniu zdravotnej starostlivosti," povedal riaditeľ nemocnice Ľubomír Šarník.

Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura Košice bude vedieť počty výpovedí verifikovať začiatkom októbra. "Aktuálne sa na poskytovaní zdravotnej starostlivosti v UNLP nič nemení, pretože plynie dvojmesačná výpovedná lehota," doplnila jej hovorkyňa Monika Krišková. Pre všetky medicínske pracoviská má nemocnica podľa jej slov vytvorené krízové scenáre pre rôzne počty výpovedí tak, aby vedela zabezpečiť akútnu zdravotnú starostlivosť, plynulú prevádzku a aby sa v minimálnej miere skomplikovalo poskytovanie odkladnej zdravotnej starostlivosti.

Výpovedí stále pribúda

Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici poskytne informáciu o počte podaných výpovedí po kompletnom zosumarizovaní. "V prípade, že by po ukončení výpovednej lehoty došlo k reálnemu odchodu väčšieho počtu lekárov, malo by to významný dosah na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v nemocnici," poznamenala pre TASR jej hovorkyňa  Ružena Maťašeje.

image

Top lekárka Terézia Rosenbergerová: Spoločnosť nie je pripravená na deti s problémami

V Univerzitnej nemocnici Martin mali k piatku výpovede siedmich lekárov z pracovísk, ktoré podľa hovorkyne Kataríny Kapustovej bezprostredne neohrozia chod nemocnice. "Aktuálne máme v pracovnom pomere 566 lekárov," ozrejmila.

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Nové Zámky poobede evidovali 50 podaných výpovedí lekárov, medzi ktorými sú aj traja primári, priblížil jej hovorca Ján Baček. Napríklad na pediatrickej aj neurologickej klinike padlo dovtedy po osem výpovedí, na rádiologickom oddelení desať.

image

Slovenskí lekári vykonali tento týždeň unikátny zákrok na odstránenie brušnej aneuryzmy

"K dnešnému dňu došlo k podaniu prvých výpovedí lekárov, postupne ich evidujeme a sumarizujeme, zajtra sa v nemocnici uskutoční ďalší krízový štáb Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina," uviedla hovorkyňa Lenka Záteková. Nemocnica podľa jej slov nechce vytvárať napätie a o súčasnej situácii komunikuje s lekármi aj ministerstvom. Ubezpečila pacientov, že situácia aktuálne neovplyvňuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Stredoslovenský aj východoslovenský kardioústav potvrdili, že výpovede lekárov zatiaľ nezaznamenali. Národný ústav srdcových a cievnych chorôb v Bratislave bude informovať o prípadnom počte neskôr, keďže výpovede mohli lekári podávať aj v piatok. Výpovede neevidovali ani v Národnom onkologickom ústave v Bratislave.

Podľa šéfa Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského podalo k piatku ráno výpovede 2050 lekárov, ale ďalšie pribúdali.

01 - Modified: 2022-10-04 11:25:19 - Feat.: 1 - Title: Nie je to len o platoch, sme ako ťažné kone a už nevládzeme – vravia lekári, ktorí dávajú hromadné výpovede 02 - Modified: 2022-09-30 10:02:56 - Feat.: 1 - Title: Súkromní lekári žiadajú vyššie zdroje na ambulantný sektor, dôvodom sú rastúce náklady 03 - Modified: 2022-10-04 07:25:20 - Feat.: 0 - Title: Začala sa konferencia Zdravotníckych novín Slovenské zdravotníctvo 2022
01 - Modified: 2023-01-25 15:43:31 - Feat.: - Title: V Trnavskom kraji nahlásili viacero bômb, týka sa to aj nemocníc 02 - Modified: 2023-01-19 16:30:20 - Feat.: - Title: Samosprávy žiadajú preradiť nemocnicu v Galante do vyššej kategórie 03 - Modified: 2023-01-22 12:00:00 - Feat.: - Title: Prípad ako z nočnej mory. Muž tvrdí, že počas operácie chrbtice sa prebral z anestézie, nemocnica obvinenia odmieta 04 - Modified: 2023-01-13 11:47:28 - Feat.: - Title: Nemocnice na Gemeri chcú žiadať o doplnkové medicínske programy 05 - Modified: 2023-01-12 15:49:59 - Feat.: - Title: Dlh štátnych nemocníc bol ku koncu októbra vyše 678 miliónov eur
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. február 2023 04:04