Na Slovensku sa nateraz nezavedie inštitút partnerského spolužitia. Poslanci Národnej rady v stredu neposunuli do druhého čítania návrh novely Občianskeho zákonníka z dielne SaS.
Návrh mal podľa poslancov SaS zlepšiť legislatívu v oblasti majetkových práv týkajúcu sa osôb žijúcich v spoločnej domácnosti. Partnerské spolužitie malo byť možné podľa návrhu uzavrieť medzi dvoma osobami rôzneho pohlavia, ako aj medzi osobami rovnakého pohlavia. Zaviesť navrhovali oprávnenia v prospech spolužijúcich partnerov v oblasti dedenia, informovanosti o zdravotnom stave, ako aj pri nároku na ošetrovné.
Zo 133 prítomných poslancov hlasovalo za návrh 50, proti bolo 37, zdržali sa 15 poslanci a 31 nehlasovalo. Šéf klubu OĽANO Michal Šipoš pre TASR ešte pred hlasovaním uviedol, že poslanci OĽANO budú mať "voľnú kartu". Piati poslanci za OĽANO pôsobiaci v strane Kresťanská únia vopred avizovali, že návrh nepodporia.
"Z dnešného hlasovania si odnášam trpkú politickú skúsenosť," uviedla Vladimira Marcinková, jedna z prekladateľov návrhu. Povedala, že si nevie predstaviť "viac minimalistický a kompromisnejší" návrh, ako ten, ktorý predložili.
"Národná rada ani naša spoločnosť nedokázala spraviť reparát, prepadli sme," reagovala rovnakým tónom Jana Bittó Ciganiková. Hovorí, že poslanci mohli posunúť návrh do druhého čítania, ale že tak neurobili, lebo majú spiatočnícke myslenie a zjavne v sebe živia "rovnaké predsudky ako páchateľ" streľby na Zámockej ulici.
"Táto obmedzenosť ťahá našu krajinu späť, namiesto toho, aby sme šli dopredu," dodala.
Richard Sulík povedal, že viacero poslancov nebolo proti návrhu z dôvodu samotnej prejednávanej veci, ale preto, že šlo o návrh z dielne SaS. Z takejto motivácie obvinil "napríklad bývalých kolegov z koalície".
Spomína, že odvtedy, čo SaS vznikla, sa strana snaží presadiť registrované partnerstvá pre páry rovnakého pohlavia. Sulík položil rečnícku otázku, "čo viac sa ešte musí diať a ako veľmi musí ešte doba dozrieť", aby takýto návrh prešiel.
Na margo toho preto prisľúbil, že ak SaS bude v budúcnosti zvažovať vstup do nejakej vládnej koalície, vstúpi do nej len za podmienky, že budú registrované partnerstvá súčasťou programového vyhlásenia vlády a budú aj obratom schválené.