Vyhrážky smrťou pod rúškom anonymity sociálnych sietí, ale i formou nikým nepodpísaných listových zásielok. S čoraz silnejúcimi nenávistnými prejavmi sa aktuálne stretávajú aj slovenskí sudcovia. A to nielen zo strany obžalovaných či odsúdených páchateľov. Trendom sa stalo, že na paškál si ich čoraz častejšie berie široká laická verejnosť povzbudená nie veľmi dôveryhodne vnímanou justíciou.
Z prieskumu, ktorý v novembri 2019 vypracovala Európska komisia, vyplynulo, že slovenským súdom neverilo až 72 percent občanov. Keď sa k uvedenému pridá čoraz silnejší vplyv sociálnych sietí, mnohí strácajú akékoľvek zábrany. Dochádza tak k verejnému pranierovaniu ba až lynču sudcov za ich rozhodnutia, ktoré nie sú v súlade so všeobecnými očakávaniami.
Prípad Filo
Najvypuklejším sa v uplynulých dňoch stal prípad bratislavského sudcu Mareka Fila. Ten začiatkom októbra nevzal do väzby Dušana Dědečka, vodiča, ktorý pod vplyvom alkoholu zrazil na autobusovej zastávke na Zochovej ulici v hlavnom meste desiatky ľudí, pričom piatich z nich zabil. Hoci sudca sa vo svojom rozhodnutí v danom momente stotožnil s právnou kvalifikáciou skutku, a teda, že šofér sa mohol dopustiť trestného činu všeobecného ohrozenia, za čo mu v rámci riadneho procesu hrozí až doživotný trest, situáciou, ktorá nastala, sa musela začať zaoberať polícia. Marek Filo sa totiž okamžite stal terčom nenávisti, napríklad keď ktosi vyvesil plagát s jeho podobizňou...
Zostáva vám 85% na dočítanie.