Migráciu treba riešiť komplexnejšie, a to aj na maďarsko-srbskej a grécko-tureckej hranici. Zhodli sa na tom poslanci Národnej rady Juraj Krúpa (SaS) a György Gyimesi (OĽANO). Obaja vidia potrebu riešiť situáciu aj na európskej úrovni. Nezhodujú sa však v tom, či Slovensko a minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) situáciu zvládajú. Gyimesi Mikulcovi dôveruje. Podľa Krúpu minister prespal ďalšiu krízu, v parlamente bude hlasovať za jeho odvolanie.
Gyimesi skonštatoval, že problém migrácie nie je nový a poukázal na situáciu na srbsko-maďarskej hranici. Označil za hlúposť tváriť sa, že Mikulec je za túto krízu zodpovedný. Podčiarkol, že Slovensko je len tranzitnou krajinou migrantov a keďže ich Česko vracia k nám, musíme s nimi niečo robiť. Čo sa týka situácie na slovensko-maďarských hraniciach, vláda podľa neho nechce ísť cestou ich zatvárania a komplikovania situácie množstvu ľudí žijúcich v maďarskom pohraničí.
Zároveň podčiarkol potrebu apelovať na Európsku úniu a Európsku komisiu, aby sa niečo robilo na vonkajších hraniciach schengenského priestoru. Predpokladá, že keď sa Slovensko vedelo "až servilne" správať vo vzťahu k EÚ, tak by nám to Únia teraz mohla vrátiť a riešiť situáciu.
Krúpa skonštatoval, že Mikulec musel mať informáciu od spravodajských služieb či cudzineckej polície, že tu máme migračnú vlnu a treba konať. "Miesto toho, aby sme dopredu na to upozorňovali, riešime to ex post," podotkol. Tvrdí, že poznáme migračný tok a napriek tomu nemáme riadne kontroly na maďarskej hranici. Poukázal na nízky stav naplnenosti Policajného zboru a tvrdí, že Slovensko zlyháva v riešení problémov s prevádzačmi. Vníma to ako dôkaz, že Mikulec nezvláda svoju funkciu.
Rovnako ako Gyimesi aj Krúpa očakáva od EÚ, že sa problematikou začne komplexnejšie zaoberať. Hovorí o možnosti posilnenia frontexu a počtov policajtov na maďarsko-srbskej a grécko-tureckej hranici. "Vyžaduje si to komplexnejší prístup," doplnil.