Čas sa kráti a ak chce vláda zabrániť kolapsu slovenského zdravotníctva, musí konať čo najrýchlejšie. Počnúc prvým decembrom totiž hrozí, že viac ako 2 200 zdravotníkov skončí a zdravotnícke zariadenia budú fungovať v obmedzenom režime.
V praxi by to znamenalo, že sa ešte pred koncom roka operácie či iné ošetrenia obmedzia iba na akútne prípady. A práve to sa nepozdáva predsedovi parlamentu a šéfovi druhej najsilenejšej koaličnej strany Sme rodina Borisovi Kollárovi.
"Ja nemôžem ostať vo vláde, ktorá zapríčiní rozvrat zdravotníctva. Neviem si predstaviť, že o dva týždne lekári nezoberú späť výpovede a nejaká mamička bude potrebovať ísť s dieťaťom na ošetrenie a to dieťa skolabuje," nechal sa počuť Kollár.
"Vláda drží vďaka nám"
Svojim koaličným partnerom tak poslal odkaz, že ak vyjednávania s lekármi nebudú úspešné, odíde z koalície. Podobnú hrozbu vyslovil už skôr. Začiatkom októbra povedal, že ak vláda nepretlačí cez parlament rozpočet, Sme rodina ju opustí.
"Vláda drží len vďaka nám," zdôraznil zároveň v rozhovore pre HN šéf parlamentu. Podotkol, že hnutie Sme rodina je spoľahlivým koaličným partnerom, pričom zároveň podotkol, že koalíciu uvrhli do menšinovej vlády liberáli z SaS.
Lekári medzičasom stále trvajú na svojom a zdôrazňujú, že situácia v zdravotníctve je zlá a okrem samotných platov zdravotníkov je potrebné riešiť aj iné problémy. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský aktuálny napätý stav komentoval slovami, že je v záujme vlády, aby sa táto situácia skončila a zdravotnícky personál sa mohol vrátiť k bežnej práci.
Spolu s ministrom financií Igorom Matovičom preto lekárom ponúkli dodatočné zvýšenie platov. Priemerný plat lekára v nemocnici s príplatkami by tak mohol byť v budúcom roku po novom 4 240 eur v hrubom. Dnes je to 3 493 eur a išlo by tak v konečnom dôsledku o zvýšenie o 747 eur.
Protestovali lekári aj Fico
Šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský však v tejto súvislosti upozornil, že vláda sa s lekármi okrem platov nedohodla na ostatných požiadavkách a zdravotníci preto 17. novembra, v Deň boja za slobodu a demokraciu, vyrazili pred Úrad vlády.
Visolajský prízvukuje, že s ponukou, ktorú lekári od Matoviča dostali, sa odbory nestotožňujú. Má totiž zahŕňať aj odmeny za nadčasy, ktoré sú "často nezákonné a kamuflované".
Do ulíc sa však vo sviatočný deň vybrali aj opoziční politici na čele so šéfom strany Smer Robertom Ficom. Ten upozornil, že vláda má na dohodu s lekármi "peňazí koľko chce", aby sa jej podarilo situáciu stabilizovať.
O niečo neskôr si sviatok slobody a demokracie pripomenul oficiálnym otvorením autoprotestu, v priebehu ktorého chcel pripomenúť vládnemu kabinetu a prezidentke Zuzane Čaputovej, že "krajina nie je v poriadku".