Ilustračná snímka: HN/Pavol Funtál
StoryEditor

Slovensko od decembra spúšťa Datalink

24.11.2022, 13:42
Autor:
redred

Naša krajina zavedením Datalinku naplní nariadenie Európskej komisie ešte z roku 2009.

Od decembra 2022 budú môcť aj lietadlá prelietavajúce slovenským vzdušným priestorom využívať takzvaný Datalink. Je to pokročilý systém dátového spojenia v leteckej doprave, ktorý slúži na zasielanie informácií medzi lietadlom a riadiacim letovej prevádzky a dopĺňa tradičnú hlasovú komunikáciu medzi pilotnou kabínou a strediskami riadenia letovej prevádzky.

"Tento systém pomôže zvýšiť kapacitu letovej prevádzky a aj jej bezpečnosť. Zamestnanci Letových prevádzkových služieb SR majú mimoriadne náročné a zodpovedné povolanie a preto každé zlepšenie, ktoré im uľahčí prácu, vítam," povedal minister dopravy Andrej Doležal.

Slovensko zavedením Datalinku naplní nariadenie Európskej komisie ešte z roku 2009. Pravdou je, že s nasadením systému meškáme, čo je podľa šéfa rezortu dopravy zodpovednosť predchádzajúcich manažérov.

Ministerstvo dopravy pre meškajúce nasadenie systému už skôr vyvodilo personálne dôsledky voči bývalému vedeniu Letových prevádzkových služieb Slovenskej republiky (LPS SR).

„Okolité krajiny využívajú Datalink už niekoľko rokov a Slovensko patrí medzi posledné krajiny Európskej únie, ktoré ho zavádzajú. Som veľmi rád a ďakujem celému tímu za to, že po nástupe nového manažmentu LPS SR sme stihli dobehnúť zameškané“, zhodnotil riaditeľ LPS SR Martin Kabát.

Na zavedenie Datalinku bolo potrebné implementovať nové technické vybavenie, zabezpečiť dátové prenosy, upgradovať simulátor ako aj vyškoliť riadiacich letovej prevádzky.

„Všetko toto sme zvládli v rekordne krátkom čase a to aj preto, že sme mali možnosť čerpať skúsenosti z okolitých krajín. Výcvikovým programom, ktorý schválil a jeho realizáciu pravidelne monitoroval Dopravný úrad SR, prešli s najlepším hodnotením na úrovni A všetci riadiaci letovej prevádzky. Tým, ktorí majú záujem o ďalšie hodiny výcviku budú naši inštruktori plne k dispozícii počas prvých mesiacov nábehovej fázy systému“, pokračuje Kabát.

Štátny podnik Letové prevádzkové služby Slovenskej republiky vznikol 1. 1. 2000 a jeho primárnou úlohou je udržiavať rýchly a usporiadaný tok letovej prevádzky, zabrániť akýmkoľvek kolíziám lietadiel vo vzduchu a na zemi a poskytovať rady a informácie potrebné na bezpečné vykonanie letov v stanovenom vzdušnom priestore a na určených letiskách Slovenskej republiky pri dodržaní požadovanej úrovne bezpečnosti a minimálnych zdržaniach letov podľa medzinárodných predpisov a štandardov.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. marec 2024 04:23