Táto vláda škodí celej republike, vyhlásil exminister hospodárstva Richard Sulík. Liberáli preto na dnešnej tlačovej besede oznámili, že podajú návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi Eduardovi Hegerovi.
Sulík v tejto súvislosti doplnil, že hlasy pod návrh dodali okrem poslancov SaS aj poslanci Hlasu. Podľa šéfa liberálov slúži návrh aj na to, aby sa poslanci vyfarbili. "Aby sme videli, kto skutočne túto vládu podporuje," priblížil.
Nedokážu riešiť problémy
Dodal, že poslanci za SaS nebudú chodiť vyjednávať ani sa doprosovať ostatným kolegom z poslaneckých lavíc. Klub SaS je však podľa neho jednotný a za vyslovenie nedôvery premiérovi zahlasuje všetkých jeho 20 poslancov.
Šéf liberálov tiež vyhlásil, že vláda nedokáže riešiť problémy ľudí a že prestala bojovať proti mafii a korupcii. "Koalícia dávno prestal bojovať proti mafii a proti korupcii. Toto vidí každý. Ak by sme teraz neurobili nič, v riadnych voľbách, o 15 mesiacov, sa práve Robert Fico (Smer-SD) vráti tak, že možno tie voľby vyhrá, lebo jeho najväčším podporovateľom je Igor Matovič (OĽANO). Toto je fakt, preto musíme niečo spraviť," povedal Sulík.
Či už predčasné voľby, úradnícka vláda alebo iná nová koalícia 76 poslancov bude podľa jeho slov lepšie riešenia než súčasná vláda. Pripomenul, že SaS chcela byť po odchode z koalície konštruktívnou opozíciou, podporovala vládne návrhy a chcela dať vláde Eduarda Hegera (OĽANO) šancu.
Škodia Slovensku, tvrdí Sulík
"Žiaľ, táto vláda stratila dôvod na existenciu, táto vláda škodí celému Slovensku. Čo akcia, to fiasko," podotkol. Hovorí o hanbe a rozdeľovaní spoločnosti. Poukázal na to, že koalícia neodkázala zmeniť paragraf 363 Trestného poriadku, na ohrozenie čerpania financií z plánu obnovy, problémy pri rokovaní vlády s lekármi či na nezvládnutú migračnú krízu.
Sulík ozrejmil, že pod návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze dodali podpisy aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho. Deklaroval, že 20 poslancov z klubu SaS bude hlasovať za vyslovenie nedôvery vláde. Tvrdí, že s nikým zatiaľ nerokovali o tom, kto ako zahlasuje. "Uvidíme, kto sa ako vyfarbí," dodal Sulík.
Podľa rokovacieho poriadku je na zvolanie mimoriadnej schôdze potrebných 30 podpisov poslancov. Predseda parlamentu ju má zvolať do siedmich dní od podania návrhu.