Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa na Facebooku ohradil voči niektorým tvrdeniam, ktoré zazneli v dnešných politických reláciách.
Jednou z nich je možnosť, že by mohol v budúcnosti kandidovať na prezidenta, druhou kontroverzia ohľadom paragrafu 363 Trestného poriadku.
Žilinka: Nepodsúvajte bludy
„Nikdy som neuvažoval a neuvažujem o tom, že by som kandidoval na funkciu prezidenta Slovenskej republiky. Zložením sľubu dňa 10. decembra 2020 začalo plynúť moje sedemročné funkčné obdobie vo funkcii generálneho prokurátora Slovenskej republiky, ktoré mienim naplniť," uviedol v emotívnom statuse na sociálnej sieti a polemiku o jeho účasti vo voľbách nazval "bludmi".
O prípadnej kandidatúre sa v médiách hovorilo už v predchádzajúcich mesiacoch. Líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini v nedeľu povedal, že Žilinka je dobrým šéfom prokurátorov a mal by na tomto poste zotrvať.
Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) zase spomenul, že sa hovorí o návrhu, ktorý by zakázal kandidatúru na prezidenta ešte štyri roky po skončení vo funkcii generálneho prokurátora, šéfa Policajného zboru či šéfa Najvyššieho kontrolného úradu.
Paragraf 363
Žilinka reagoval aj na možnú zmenu paragrafu 363. Pripomenul, že jeho pozmenenie alebo zrušenie nie sú v kompetencii generálneho prokurátora, ale v kompetencii Národnej rady. Tá disponovala donedávna ústavnou väčšinou, a Žilinka poukazuje, že napriek tomu sa na žiadnych zmenách nedohodla.
Šéf prokurátorov na záver uviedol, že odmieta byť zatiahnutý do "mediálnych a politických hier" a že "záujmy politikov a tlak médií" nemajú žiadny vplyv na výkon jeho oprávnení a povinností.
Generálny prokurátor Žilinka je často kritizovaný, že sporný paragraf 363 nadužíva, vo svojom funkčnom období na jeho základe stopol stíhanie vo viacerých citlivých kauzách.
Prezidentka Zuzana Čaputová podala vo štvrtok na Ústavný súd návrh na začatie konania o súlade paragrafu 363 Trestného poriadku s Ústavou a medzinárodnými dohovormi.
"Som presvedčená, že terajšie znenie paragrafu 363 a právomoci, ktorými na jeho základe disponuje generálny prokurátor, zasahujú neprimerane do nezávislosti súdnej moci, ale tiež neprispievajú k budovaniu dôvery v justíciu," vyjadrila sa prezidentka
Pripomína, že voči paragrafu 363 neexistuje opravný prostriedok. Tvrdí, že už len fakt, že vzbudzuje polemiku v celej spoločnosti, je dostatočný dôvod na zmenu.
"Keďže sa v uplynulom období nenašla politická vôľa na zmenu legislatívy, rozhodla som sa využiť svoje kompetencie a obrátiť sa v tejto veci na Ústavný súd SR," vysvetľuje prezidentka