Dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj, ktorý patrí k najvýraznejším lídrom Nežnej revolúcie, podpísal spoluprácu s komunistickou tajnou službou ŠtB. Jeho podpis na dokumente, ktorý ho usvedčuje, objavil český historik Prokop Tomek v archíve v Olomouci, informuje o tom denník SME.
"Podpísaný Ján Budaj prehlasujem, že o veciach, ktoré sa mi stanú známe v súvislosti s protištátnou činnosťou Tomáša Petřivého a Gabriela Levického zachovám prísnu mlčanlivosť,“ píše sa v správe, ktorú podľa denníka Budaj svojim podpisom potvrdil v roku 1979.
Fico: Nemôže byť vo vláde
Stalo sa tak teda viac ako 10 rokov predtým, ako svojim aktívnym spoločenským vystupovaním prispel k pádu vtedajšieho komunistického režimu.
Líder opozičného Smeru-SD a expremiér Robert Fico v reakcii na zistenie ohľadne Budaja vyzval prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby našla riešenie a dostala ho z vedenie ministerstva životného prostredia. Podotkol, že "eštébák" nemôže byť v žiadnej vláde, ani v tej dočasne poverenej.
Tomek jeho podpis objavil pri príprave dokumentárneho seriálu RTVS pod názvom ŠtB: Prísne tajné, ktorý sa venuje práve vtedajšej tajnej službe. Budaj, ktorý bol už v roku 1990 obvinený z toho, že sa jeho meno má nachádzať v zozname spolupracovníkov ŠtB, však tvrdí, že si pamätá iba svoj podpis o zachovaní mlčanlivosti.
Podľa denníka SME v seriáli vedomé donášanie na priateľov, ku ktorému sa v dokumente zaviazal, poprel. Časť, v ktorej je poverený minister s nájdeným dokumentom konfrontovaný, bude odvysielaná na Jednotke v stredu o 22:10 hodine.
Nespoľahlivý spolupracovník
ŠtB vnímala Budaja ako neseriózneho spolupracovníka a spoluprácu s ním ukončila, skonštatoval Ústav pamäti národa. Z dokumentov, ktoré má k dispozícii, podľa neho vyplýva, že v plnom rozsahu neinformoval o získaných poznatkoch a bez vedomia sa angažoval pri organizovaní nelegálnych kultúrnych podujatí.
S cieľom odstránenia nedostatkov mali preto u neho organizovať príslušné opatrenia. "ŠtB teda už v priebehu roku 1980 spolupracovníka vnímala ako neseriózneho a nasledujúci rok spoluprácu ukončila," uviedol ústav.
XII. správa Zboru národnej bezpečnosti mala Budaja podľa ústavu evidovať ako tajného spolupracovníka od júna 1979 do októbra 1981. "Z registratúrnych záznamov (korešpondencie útvaru) vyplýva, že XII. správa ZNB odstúpila na nadriadený útvar do Prahy len dva agentúrne záznamy, oba v marci 1981," doplnil.
ÚPN priblížil, že Budaja od júla 1982 rozpracovávala XII. správa zboru v signálnom zväzku s krycím menom John. Od novembra 1986 ho mala evidovať aj ako nepriateľskú osobu.