Na horách, najmä v severných častiach stredného Slovenska, sa môže v sobotu 4. februára vyskytnúť mohutná víchrica až orkán. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý vydal výstrahy tretieho stupňa. Veternejšie však môže byť na celom Slovensku. Počítať treba tiež so snežením, poľadovicou i snehovými závejmi. Ústav o tom informuje na svojom webe.
Mimoriadnu situáciu z dôvodu snehovej kalamity dnes už vyhlásili mestá Trstená, Liptovský Mikuláš, Krásno nad Kysucou, Svit, Ružomberok, Žilina a v takmer celom okrese Čadca.
Nebezpečný vietor
Výstrahy pred vetrom na horách platia predbežne pre okresy Tvrdošín, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Banská Bystrica a Brezno. Mimoriadne silný vietor môže podľa meteorológov dosiahnuť v nárazoch rýchlosť 160 až 180 kilometrov za hodinu (km/h), v priemere 110 až 120 km/h. "Predpokladaná rýchlosť vetra je extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity," pripomína SHMÚ.
So silnejším vetrom na horách treba počítať na viacerých územiach Slovenska, pre ktoré platia výstrahy prvého a druhého stupňa. Veternejšie však bude aj v nižších polohách, s výstrahami prvého a druhého stupňa pred vetrom treba počítať na celom Slovensku.
Až 50 centimetrov snehu
Viaceré severnejšie okresy najmä stredného Slovenska už napĺňajú prognózy meteorológov, podľa ktorých má miestami napadnúť od 20 do 50 centimetrov snehu. Vodiči by mali byť naďalej opatrní na väčšine západného a stredného Slovenska, kde sa môže tvoriť poľadovica. Na strednom a východnom Slovensku sa môžu tvoriť snehové jazyky a záveje.
Mesto Považská Bystrica už vyhlásilo mimoriadnu situáciu. Dôvodom je snehová kalamita. Mimoriadnu situáciu vyhlásilo aj Krásnou nad Kysucou v okrese Čadca. Okrem dlhotrvajúceho intenzívneho sneženia trápi Kysučanov aj poľadovica.
V okresoch Poprad a Kežmarok vyhlásili cestári prvý kalamitný stupeň. Dôvodmi sú silné sneženie, vietor a tvorba snehových jazykov.
"Každý, kto nemusí cestovať, nech ostane doma, ak už musia ľudia niekam ísť, tak len v tom prípade, že vedia jazdiť aj na zasneženej ceste. Všetky úseky sú zatiaľ prejazdné, avšak rozhodne treba spomaliť," priblížil situáciu riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marcel Polomský.. Ostávajú zatvorené cesty medzi Štrbou a Šuňavou cez chotár a z obce Lučivná do tamojších kúpeľov.
Na Orave, Liptove, Kysuciach a Hornom Považí vyhlásili cestári pre sneženie kalamitu. Informuje o tom Slovenská správa ciest na svojom webe. Sneženie komplikuje dopravu aj na ďalších úsekoch ciest na Slovensku. Obmedzenia, najmä pre kamióny, platia už aj na viacerých horských priechodoch.
Vo viacerých lokalitách Žilinského kraja aktuálne platí prvý kalamitný stupeň. V súvislosti s intenzívnym snežením boli do piatka do 16. hodiny vyhlásené mimoriadne situácie v 27 obciach a mestách v Žilinskom kraji.
Cestári hlásia silné sneženie, ktoré obmedzuje dohľadnosť v okrese Čadca a na diaľnici D1 medzi Hornou Stredou a Ilavou. Taktiež aj v okolí Bánoviec nad Bebravou.
Najviac sneženia očakávali meteorológovia v piatok v Žilinskom kraji a v Tatrách. Miestami tam môže napadnúť 30 až 40, ojedinele až 50 centimetrov nového snehu.
Hroziace lavíny
"Sneženie a vietor zhoršujú aj lavínovú situáciu. Horská záchranná služba v Tatrách, Nízkych Tatrách, Malej a Veľkej Fatre už upozorňuje na 3. až 4. stupeň lavínového nebezpečenstva a nastávajúca poveternostná situácia zlepšenie neprinesie, skôr naopak," varuje SHMÚ.
Upozorňuje, že sa zároveň rozfúka západný vietor, ktorého nárazy najmä na západe a pod Tatrami miestami dosiahnu 70, ojedinele až 90 kilometrov za hodinu.
"Budú sa tak vytvárať aj snehové jazyky a záveje, najmä na severe. Na horách postupne očakávame víchricu, večer až silnú víchricu," uviedli meteorológovia. Nepriaznivú situáciu predpovedajú aj v sobotu, keď vietor ešte zosilnie.