Prípadné zrušenie ustanovenia paragrafu 363 Trestného poriadku by bez jeho adekvátnej náhrady viedlo k vážnemu ohrozeniu práv obvinených, ale aj poškodených a ďalších osôb, ktoré by stratili možnosť brániť sa proti nezákonným rozhodnutiam v prípravnom konaní. Slovenská advokátska komora to uviedla na svojom webe.
"Odstránenie paragrafu 363 Trestného poriadku bez náhrady by znemožnilo nielen brániť sa voči nezákonným postupom proti obvineným, ale napríklad aj voči nezákonnému zastaveniu stíhania, ktorým sa zmarila možnosť poškodených domáhať sa spravodlivosti," priblížila advokátska komora. V prípade akýchkoľvek možných budúcich úprav paragrafu 363 Trestného poriadku je preto podľa Slovenskej advokátskej komory potrebné bezpodmienečne trvať na nevyhnutnej miere ochrany zákonnosti celého trestného procesu.
Predsedníctvo Slovenskej advokátskej komory sa na februárovom zasadnutí zaoberalo otázkou zákonnosti prípravného konania v kontexte prebiehajúcich konaní pred Ústavným súdom, ktorých predmetom je kontrola ústavnosti paragrafu 363 Trestného poriadku. "Slovenská advokátska komora ako nezávislá stavovská organizácia nateraz nevidí dôvod na osobitné komentovanie prebiehajúcich konaní pred Ústavným súdom. Tento postoj je zároveň prejavom úcty k nezávislému postaveniu Ústavného súdu, erudícii jeho sudkýň a sudcov, a zároveň rešpektu k postaveniu účastníkov konania pred týmto súdom," doplnila komora.
Ústavný súd prijal v stredu 8. februára na ďalšie konanie návrh prezidentky Zuzany Čaputovej na posúdenie ústavnosti paragrafu 363 Trestného poriadku. Zároveň ho spojil s konaním, v ktorom daný paragraf napadla ešte koncom roka 2021 aj skupina poslancov Národnej rady.