Poslanec Juraj Krúpa. FOTO: HN/Peter Mayer
StoryEditor

Traja poslanci podporujú poslanie stíhačiek na Ukrajinu. Diera v našej obrane nehrozí, tvrdí Krúpa

10.02.2023, 15:35
Autor:
TASRTASR

"Naše stíhačky MiG-29 stoja v hangároch na letisku. Nevieme ich používať, pretože servis zabezpečujú ruskí technici, ktorí tu nie sú," nechal sa počuť Juraj Šeliga.

Slovensko stíhacie lietadlá Mig-29 aktuálne nevyužíva a ani ich využívať nevie. Ukrajina dokáže zabezpečiť ich servis a využiť ich. Zhodli sa na tom nezaradení poslanci Národnej rady Tomáš Valášek a Juraj Šeliga. Valášek vyzval vládu, aby neváhala. Stíhačky môžu podľa neho splniť svoju poslednú úlohu pre bezpečnosť Slovenska. Poslanie stíhačiek na Ukrajinu podporuje aj predseda parlamentného brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa (SaS).

"Ukrajina ich potrebuje teraz. Tie stíhačky Ukrajinci dôverne poznajú a na rozdiel od iných západných systémov by ich vedeli prakticky okamžite nasadiť do obrany pred ruským agresorom," skonštatoval.

image

Sľub Hegera dať Ukrajine stíhačky je hrubo protiústavný, tvrdí Smer-SD a obviňuje prezidentku

Odzbrojovanie odmieta

Odmieta náznaky zo strany Smeru-SD o odzbrojovaní Slovenska. Pripomenul, že slovenský vzdušný priestor chránia spojenci a čoskoro prídu aj nové stíhačky F-16. "Žiadna diera v obrane slovenského neba nie je a nehrozí," vyhlásil.

Odmieta tiež argumenty Smeru-SD o predlžovaní vojny na Ukrajine dodávkami zbraní. "Ak Ukrajine prestaneme pomáhať, tak nevypukne mier, naopak. Vladimir Putin neprejavil najmenší záujem o mier, odbil mnohé snahy západných lídrov zastaviť vojnu či predísť jej. Ignoroval aj ponuku samotnej Ukrajiny vyhlásiť neutralitu výmenou za mier," poznamenal s tým, že bez našej pomoci sa vojna neskončí, ale rozšíri na celú Ukrajinu.

"V tom najhoršom prípade budeme mať ruské vojská na hraniciach. Krajiny, susediace s Ruskom, bežne míňajú oveľa viac, niektoré dvojnásobok toho, čo my, na obranu, lebo na rozdiel od nás sa pozerajú hrozbe z očí do očí," dodal.

"Pokiaľ tieto lietadlá pomôžu zachrániť životy Ukrajincov pred barbarskými náletmi ruských zabijakov, a oni ich pomôžu zachrániť, som jednoznačne za čo najrýchlejšie vyslanie na Ukrajinu," deklaroval na sociálnej sieti Krúpa. Dodal, že každý deň zbytočného meškania znamená ďalšie vraždenie ukrajinského národa.

image

Nemecko o poskytnutí stíhačiek Ukrajine ani nerokuje, napriek viacerým žiadostiam Kyjeva

Stíhačky stoja v hangároch

Šeliga rovnako vyjadril súhlas, aby Slovensko po dohode so spojencami postúpilo stíhačky Ukrajine. "Naše stíhačky MiG-29 stoja v hangároch na letisku. Nevieme ich používať, pretože servis zabezpečujú ruskí technici, ktorí tu nie sú, keďže Rusko napadlo Ukrajinu. Náš vzdušný priestor pomáhajú chrániť naši spojenci a budúci rok dorazia prvé lietadlá F-16. Na Ukrajine tieto lietadlá vedia zachraňovať ľudské životy a chrániť ukrajinský ľud," podčiarkol.

Opozičný Smer-SD inicioval mimoriadnu schôdzu parlamentu v súvislosti so stíhačkami Mig-29. Chce presadiť uznesenie, ktorým parlament vysloví nesúhlas s posielaním zbraní na Ukrajinu z dôvodu protiústavnosti.

Argumentuje, že dočasne poverená vláda, ktorej parlament vyslovil nedôveru, nemá kompetencie rozhodovať o zásadných zahraničnopolitických otázkach. Kritizuje preto sľub dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) prezidentovi Ukrajiny Volodymyrovi Zelenskému, že urobí maximum pre posunutie stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu.

image

Ministerstvo obrany rokuje o ďalšej vojenskej pomoci Ukrajine. Reaguje na žiadosť Zelenského o stíhačky

01 - Modified: 2023-02-10 11:18:00 - Feat.: 1 - Title: Sľub Hegera dať Ukrajine stíhačky je hrubo protiústavný, tvrdí Smer-SD a obviňuje prezidentku 02 - Modified: 2023-02-10 08:31:22 - Feat.: 1 - Title: Diskusia o stíhačkách Mig-29 je opäť na stole. Zelenskyj oficiálne požiadal Hegera o ich dodanie 03 - Modified: 2023-02-09 22:49:55 - Feat.: 1 - Title: Krúpa vidí v žiadosti Ukrajiny o migy zmysel. Tomáš nabáda na opatrnosť
01 - Modified: 2024-07-04 10:05:50 - Feat.: - Title: Ukrajina hlási mŕtvych a ranených. Zostrelila aj 21 ruských dronov 02 - Modified: 2024-07-04 15:25:38 - Feat.: - Title: Rusko zničilo stíhačku MiG-29, zasiahlo ju v Dnepropetrovskej oblasti 03 - Modified: 2024-07-01 07:12:53 - Feat.: - Title: Danko chce postaviť slovenskú O2 arénu za desiatky miliónov eur. Má aj ďalšie smelé plány 04 - Modified: 2024-06-28 11:20:01 - Feat.: - Title: KOMENTÁR: Bývalý minister obrany sa obáva väzby za darovanie migov Ukrajine. O to však nejde 05 - Modified: 2024-06-25 10:56:55 - Feat.: - Title: Mimoriadny výbor k situácii v polícii bude zvolaný do piatka. Inicioval ho poslanec SaS Krúpa
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
24. júl 2024 05:10