Tlačovku strany Smer-SD narušili aktivisti zo skupiny Mier Ukrajine. V pozadí rozprestreli veľký plagát s nápisom „Rusko je teroristický štát“ a ukrajinskú zástavu, ktoré za nimi držali po celý čas konferencie.
Opoziční poslanci prišli v tom čase Slovenskému olympijskému výboru odovzdať výzvu, aby podporil účasť ruských a bieloruských športovcov na Olympijských hrách 2024 v Paríži.
Slovenský olympijský výbor sa pôvodne prikláňal k stanovisku Medzinárodného olympijského výboru MOV, ktorý chce Rusov a Bielorusov pripustiť na hry za podmienky ich neutrálneho statusu.
"Nepovažujeme za správne odmietať účasť športovcov na športových podujatiach na základe ich štátnej príslušnosti. Šport je významným mierovým nástrojom a osobitne v spojení s olympijskými ideálmi má zbližovať ľudí rôznych farieb pleti, rás, náboženského vyznania, politickej či sexuálnej orientácie pri mierovom súperení," napísal výbor v stanovisku, ktoré v januári uverejnil Denník N.
Tento týždeň sa však dočasne poverený minister školstva, vedy, výskumu a športu Ján Horecký pridal k iniciatíve rezortných kolegov z vyše 30 krajín, ktorou sa dohodli na opätovnej podpore zákazu ruských a bieloruských športovcov zúčastňovať sa na medzinárodných súťažiach počas prebiehajúcej invázie Ukrajiny.
Ako informoval TASR, dohodu spečatil aj podpis spoločného medzinárodného vyhlásenia.
Dočasne poverený minister zahraničných vecí Rastislav Káčer minulý týždeň pre HN uviedol, že zákaz účasti Rusov a Bielorusov na olympiáde takisto podporuje s tým, že súťažiť je privilégium, ktoré nemá byť v čase invázie poskytnuté každému.
"V čase, keď na bojisku zomierajú desiatky špičkových ukrajinských športovcov, pretože bojujú za svoju vlastnú krajinu, keď mnohí skvelí medailisti z predchádzajúcich športových súťaží sú dnes zmrzačení alebo zabití, by som považoval za absolútnu surovosť a cynický výsmech do očí celému svetu, keby sme ich prijali. A keď sa hovorí, že by sme nemali pliesť politiku a šport – presne preto by tam nemali byť," uviedol šéf slovenskej diplomacie.
Svet si v piatok pripomenie rok nevyprovokovaného ruského vpádu na susednú Ukrajinu, ktorá sa vojskám Moskvy od tej doby kontinuálne bráni. Hoci sa Bielorusko nezapojilo priamo do vojny, pre Rusko predstavuje spojenca a kolaborantský štát, ktorý mu napríklad umožňuje útočiť na Ukrajinu z vlastného územia.