Pomoc Ukrajine, či koniec šéfa rezortu zdravotníctva. Aj to sú témy, ktoré v priebehu uplynulého týždňa hýbali slovenskou politickou scénou. Časť opozície stále trvá na tom, že napadnutému susedovi by sme mali dodávať iba humanitárnu pomoc a zásielky zbraní, vrátane migov, považuje za tabu.
„Prečo má Slovensko považovať Rusko za nepriateľský štát? Čo my máme s Ukrajinou?," pýtal sa bývalý trojnásobný premiér a šéf Smeru Robert Fico v rozhovore pre HNtelevíziu. Pripomenul, že ľudia zomierali aj v iných vojnových konfliktoch, napríklad v Iraku či v Afganistane.
Rusko podľa neho Krym, Donbas ani Luhansk neopustí a taktiež doplnil, že „že jadrovú veľmoc nie je možné poraziť". Aj to patrí k dôvodom, pre ktoré jeden z opozičných lídrov, aj napriek diametrálne odlišnému názoru odborníkov, odmieta dodávky zbraní na Ukrajinu.
Fico má vlastný názor
„Hovorím svoje vlastné názory. Viem čítať aj písať, viem sledovať médiá aj v inom jazyku," zdôraznil Fico, ktorý sa ohradil voči tomu, že je v slovenských médiách často označovaný za extrémistu.
Poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) má však v otázke dodávok zbraní pre brániacu sa krajinu úplne iný názor. Tému pomoci Ukrajine považuje podľa vlastných slov za veľmi dôležitú práve z dôvodu, že sa stala obeťou násilia a agresie.
Pri tejto tému mu kontruje aj poverený premiér Eduard Heger, ktorý sa okrem toho pustil aj do kritiky dlhodobého Ficovho postoja. „Hovoríme tu o záchrane životov, sú to naši susedia. Bol by som nerád, aby sme pristúpili na rétoriku Roberta Fica, že im máme posielať deky a čaj ako ochranu pred raketami," nechal sa počuť Heger.
Lengvarského koniec
Okrem zahraničnej politiky sa však premiér musí sústrediť aj na chod tej domácej. Situácia na domácej scéne sa zdá byť čoraz chaotickejšou a neprispel k tomu ani fakt, že Heger podal prezidentke Zuzane Čaputovej tento týždeň návrh na odvolanie Vladimíra Lengvarského z čela rezortu zdravotníctva.
Podľa premiéra totiž rezort pod jeho vedením v niektorých oblastiach zlyháva. „Preto sme vstúpili do krízového riadenia. Neschválili by sme krízové riadenie, keby tam všetko išlo v poriadku," zdôraznil.
Zdá sa však, že Lengvarského odchod môže byť ďalším ohnivkom reťaze udalostí, na ktorej konci môže Slovensko do predčasných volieb doviesť úradnícka vláda.
Čaputová totiž opäť vláde touto možnosťou pohrozila. Podľa jej slov sa tak môže stať vtedy, keď v rezorte zdravotníctva, na ktorého čele bude na istý čas stáť Heger, nedôjde k náprave.