V kryte sa úderom polnoci rozozvučia sirény a uväznení mladíci si nasadzujú plynové masky. Pohyby i videnie im sťažuje dymová clona derúca sa dovnútra.
Pri tomto poplachu však našťastie nikto nepríde o život. V „escape room“ skupinka strávi noc a bude sa pokúšať v únikovej hre pomocou indícií nájsť kľúč k vyslobodzujúcemu východu. Za krátku éru znovuoživenia bunkra pod domom Matice slovenskej v Komárne sa to podarilo len dvom tímom.
V budove sídli divadlo s hľadiskom pre takmer päťsto divákov. Takú istú kapacitu má aj bunker skrytý v podzemí. Divadelní nadšenci ho spoločne s ďalšími nadšencami premenili na múzeum studenej vojny. Úniková hra by sa dala považovať za párhodinovú zábavku... Keby kdesi v ukrajinskom Mariupole nestálo obdobné divadlo s podobnou kapacitou podzemného krytu. Na dlažbe okolo divadla svietilo v azbuke jediné slovo – deti. Viditeľné aj z kokpitu lietadla.
Upozornenie v ničom nezastavilo pilota, aby 16. marca roku 2022 na budovu zhodil dve 500-kilogramové bomby, ktoré vybuchli takmer súčasne. Podľa svedkov sa v tom čase v nej tiesnilo okolo tisíc civilistov s deťmi. Divadlo sa hneď na začiatku vojny zaradilo medzi symboly brutality ruského agresora.
Prilievanie strachu
Krstným otcom projektu múzea je riaditeľ Domu Matice slovenskej v Komárne Jozef Černek. Pred nami odkrýva príbeh, o ktorom nikto vopred nepredpokladal, že bude mať tesnú súvislosť s práve prebiehajúcou vojnou na Ukrajine.
Zostáva vám 87% na dočítanie.