Boris Kollár sa vyjadril, že by bol rád, keby kompenzácia za migy išla ľuďom. Máte predstavu, ako to urobiť?
Rokujeme o tom s koaličnými partnermi. Dvesto miliónov z tej kompenzácie má byť vo forme financií, pričom chceme, aby aspoň časť bola použitá na kompenzácie nákladov na energie, infláciu, potraviny či na iné sociálne veci. Chceme, aby ľudia z toho niečo mali a nenakupovali za to ďalšie zbrane. No o tom, ako konkrétne to spravíme, ešte rokujeme.
Ako hodnotíte doterajšie pôsobenie v koalícii?
Je to obrovský rozdiel v porovnaní s opozíciou. Tam nemáte veľmi zodpovednosť za predložený návrh, ktorý má polmiliardový dosah, a vy sa nemusíte škrabať, kde na to zobrať, nech sa s tým vyrovná vláda. Teraz v koalícii vidím, že k tomu treba pristupovať inak a mať aj zodpovednosť.
Tvoríte teraz zákony opatrnejšie, ako keď ste boli v opozícii?
V prvom rade máme dohodu ešte so zvyškom koalície. To hovorím s úsmevom. Je taká, že nebudeme predkladať návrhy zákonov, ktoré majú výrazný vplyv na štátny rozpočet, a tiež také, ktoré by zvyšovali jeho deficit. Vždy keď predkladáme nejakú novelu, tak to konzultujeme s ministerstvom financií. Ak rezort povie, že na toto nemáme peniaze, tak ho nepredložíme.
To, samozrejme, neplatí o drobných sumách. Napríklad ak niečo bude stáť 50-tisíc eur, vždy sa to dá nájsť. Sú také malé úpravy, ktoré vás zbavia nejakých papierov, a to si vyžiada malé finančné prostriedky.
Tu sa bavíme o zákonoch, ktoré majú dosah na rádovo desiatky a stovky miliónov eur. Štátny rozpočet je napätý, takže v ňom nechceme zväčšovať diery.
Takže Matovičových 500 eur ako odmena za volebný hlas sa vám nepozdáva...
Nieže nepozdáva. My sme od neho doteraz nepočuli, odkiaľ na to chce vziať peniaze. Lebo povedať, že „my nekradneme“ a dáme to, aby „oni nekradli“, nestačí. Také niečo v ekonomickej teórii nenájdete. Beriem to ako predvolebnú jazdu Igora Matoviča.
Líder hnutia OĽaNO sa ukázal ako konfliktný politik. A v rámci tých „zvyškov koalície“ – ako ste sa nazvali – je Sme rodina jediná strana, s ktorou nemal spor. Ako je to možné?
Zostáva vám 78% na dočítanie.