Podpora Ukrajine sa vyčerpáva materiálne i morálne, na Slovensku možno ešte výraznejšie ako inde, upozornila na konferencii o zahraničnej politike prezidentka Zuzana Čaputová.
Zdroje nie sú nevyčerpateľné
Slovensko opakovane pomohlo Kyjevu, ktorý už viac rokov čelí invázii Ruska, tiež dodávkami vojenského materiálu.
"Čo sa týka možnej vojenskej pomoci, zdroje nie sú nevyčerpateľné. Ak neinvestujeme aj do obranného priemyslu, tak sa nebudeme môcť pohnúť ďalej, ani pri našej vlastnej obrane. Podpora Ukrajine sa vyčerpáva aj z hľadiska podpory verejnosti, na Slovensku zrejme najviac, "uviedla Čaputová.
Podľa Čaputovej je väčšina Slovákov aj naďalej naklonená prijatiu utečencov z Ukrajiny, väčšina si ale tiež myslí, že ich život sa príchodom utečencov zhoršil.
"Dezinformácie a dezinterpretácie sú využívané na to, aby znížili verejnú podporu pre kroky, ktoré ako krajina robíme. Aj vďaka tomu narastá rozdiel medzi rozhodnutiami, ktoré ako štát robíme, a postojmi našich občanov, "povedala prezidentka.
Stúpa riziko straty spoločenskej podpory
Čaputová uviedla, že v krajine stúpa riziko straty spoločenskej podpory pre zahraničnú politiku. Budúcnosť zahraničnej orientácie Slovenska sa v súvislosti so septembrovými predčasnými parlamentnými voľbami stáva podľa nej zrejme najdôležitejšou témou svojho druhu od druhej polovice 90. rokov, keď krajina na rozdiel od svojich susedov vypadla z prvej vlny rozširovania NATO.
Strany terajšej proeurópskej a proatlantickej vlády premiéra Eduarda Hegera by podľa prieskumov už nezhromaždili potrebnú väčšinu v parlamente.
Prezidentka za dôležitú označila potrebu neustále vysvetľovať ľuďom význam pomoci Ukrajine, a to tiež nielen v súvislosti s obranou hodnôt, ale aj bezpečnostných a ekonomických záujmov Slovenska.
Medzi slovenskými politikmi nepanuje zhoda ohľadom vojenskej podpory Ukrajine. Prejavilo sa to tiež pri nedávnom rozhodnutí krajiny odovzdať Ukrajine nevyužívané stíhačky MiG-29.