Opozičné strany, vrátane tých mimoparlamentných, pred septembrovými predčasnými voľbami pritvrdzujú. Predseda Hlasu Peter Pellegrini volá po silnom štáte a šéf SNS Andrej Danko kritizuje režim liberálnej demokracie, ktorý podľa jeho slov „likviduje Slovensko".
Bývalý premiér Pellegrini žiada od občanov mandát na to, aby mohol do praxe pretaviť „zmeny riadenia Slovenska po 30. rokoch". „Je to filozofia silnejšieho štátu vo všetkých oblastiach, kde sa štát musí aj v krízových situáciách postarať o občana. Privatizácia Mikloša a Dzurindu nás priviedla tam, kde sme dnes," zdôraznil líder strany Hlas.
Na mysli pritom mal najmä riešenie energetickej krízy v podobe zoštátňovania strategických energetických podnikov. Tie už totiž viac nechce nechať v rukách zahraničných vlastníkov.
Slovenské záujmy
„Budúca vláda by namiesto toho, čo predvádzal Igor Matovič, ktorý chodil lepiť nálepky po vilách vo Francúzsku, mala chodiť s takýmito nálepkami, ale pred podniky, pred akými stojíme," povedal Pellegrini pred jadrovou elektrárňou v Jaslovských Bohuniciach. V rukách pritom držal modrú nálepku s nápisom „Majetok Slovenskej republiky".
Po vláde, ktorá má byť výrazne zameraná na slovenské záujmy volá aj bývalý predseda parlamentu Danko. Ten sa počas tlačovej konferencie, na ktorej oznámil spájanie sa SNS so stranou Život-NS Tomáša Tarabu, pustil do kritiky liberálnej demokracie. Vzor politickej budúcnosti Slovenska pritom vidí v Poľsku a Maďarsku.
„Som presvedčený, že Právo a spravodlivosť z Poľska alebo Fidesz z Maďarska musia byť príkladom pre nás na vytvorenie stabilnej vlády," oznámil. Predstaviteľov strán stojacich na základoch liberálnej demokracie pritom kritizoval v duchu, že „len oni majú patent na pravdu".
Hegerov obrat
Na avizovanú spoluprácu SNS a tarabovcov zareagoval aj premiér Eduard Heger, ktorý čoraz častejšie pri svojich politických prejavoch vystupuje skôr z pozície lídra mimoparlamentnej strany Demokrati ako z pozície predsedu vlády. „To spájanie je tu preto, aby zabránili prepadnutiu akéhokoľvek hlasu a je to pre nás silné memento," podčiarkol Heger, podľa ktorého musí „demokratické spektrum strán robiť to isté".
„Nesmieme dovoliť, aby demokratickým stranám prepadli nejaké hlasy. Preto my hovoríme o tom, že demokrati s demokratmi, iná cesta nie je," uzavrel.
Heger zároveň neobišiel ani jednu z najvýraznejších tém, ktoré v počas uplynulého týždňa hýbali politickou scénou na Slovensku. Je správa, že guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír bol špecializovaným súdom uznaný za vinného z podplácania.
Napriek tomu, že odsúdenie Kažimíra je neprávoplatné, správa vyvolala reakcie zo všetkých táborov na politickom spektre. Heger pritom poslal z pozície šéfa Demokratov guvernérovi NBS jasný odkaz priamo spred budovy centrálnej banky.
„Dnes ho žiadam, aby týmito dverami vyšiel a už nikdy sa do tejto inštitúcie nevrátil. Súd ho uznal za vinného a je neakceptovateľné, aby bol na čele takejto uznávanej inštitúcie," niekoľkokrát zdôraznil počas svojho vystúpenia na tlačovej konferencii novovzniknutej strany.